Çar. May 22nd, 2019

Akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

akıllı telefon alırken nelere dikkat edilmelidir ?

Çağımız için vazgeçilmez oldu akıllı telefonlar. Ama ne yazık ki bilinçsiz şekilde alınan akıllı telefonlar zaman sonra ihtiyaçlarımıza karşı yardımcı olamayacak duruma geliyorlar. Ondan dolayı yeni bir akıllı telefon almak için pamuk eller ceplere gidiyor :). Buda demek oluyor ki para israfı :/.

Zamanında bilinçli şekilde aldığımız akıllı telefonlar uzun zaman ihtiyaçlarımızı karşılayabilir. Ondan dolayı telefon özellikleri telefonun geleceği demektir. Bunun için ise az seviyede’de olsa bilinçli olmamız gerekiyor. Bu konumuzda akıllı telefon alıcıları için genel pratik sistem incelemelerini sizlerle paylaşacağız. Bu konuda Android işletim sistemine ait telefonlar konusunda sizlere yardımcı olacağım.

1.Telefonunuzun android sürümü :

Evet arkadaşlarım. Android telefon satın alırken amatör kullanıcıların en çok düştüğü hatalardan biridir sürümü düşük olan telefon almak. Telefonunuzun donanım özellikleri bir bilgisayar gibi yüksek olsa da , android sürümü güncelleme almıyor ve eski sürümde kalıyorsa telefonunuzu belli bir süre sonra hurdaya ayırabilirsiniz.

Genellikle telefon üreticileri yeni bir model çıkarttıkları zaman android sürümü hakkında en fazla 2 yıl (vereceklerini zannetmiyorum ama) destek verirler. Birde türkiye’de yaşadığımızı varsayım yaparak eski model telefonların her zaman bize yeni telefon gibi sunulacağını unutmayalım. Bu konuda ondan dolayı çok dikkatli olmanız gereklidir. Sadece bundan sonra yazacağım adımları iyi takip ediniz.

Öncelikle bulunduğunuz ortamda 2 seçeneğiniz olacaktır.

Telefonu elinize alıp bakabilme seçeneği

İkinci el android telefon alacaksanız size incelemeniz için telefon verilebilir. Ondan dolayı öncelikle ((((( Ayarlar => Cihaz hakkında )))))) olan bölümde Android sürümü yazıyor. Size önerdiğim android sürümleri.

Android 4.x sürümünde olan telefonlar kesinlikle almayın.

Android 5.1 sürümlü telefonları 08.01.2018 tarihinden itibaren almayın.

Android 6.0 sürümü olan telefonları tercih etmelisiniz.

Telefonun kutusu veya üzerinde bulunan sistem özelliklerini belirten kağıtlar ile

Telefonun açılmasına izin verilmiyor kutuda size sunuluyorsa kutu üzerinde android sürümü ve donanım bilgileri yer almaktadır. Ondan dolayı telefonun kutusunu ters çevirin ve yukarıda belirttiğim gibi android 6.0 ve üzeri olan telefonları tercih edin. Genellikle teknosa gibi büyük marketlerde özellikleri belirtilen bir kağıt bulunur telefon yanında.

2.Telefonunuzun donanım bilgileri : 

*Hafıza bilgisi : Android telefon alacak kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli hususlardan birisi ise hafıza bilgileridir. Günümüzdeki android telefonlar hafıza kartını dahili hafıza olarak kullanmakta zayıf oldukları için (Hafıza kartından yapılan işlemler dahili hafıza kadar verimli olmuyor) uygulamalar konusunda kısıtlı olabilirsiniz. Günümüzde facebook uygulaması bile boş halde 300mb hafıza kullanırken bunun önbellek aldığı halini düşünmenizi istemiyorum :).

Şu anda önerilen en az android telefon hafızası 16GBdir. Size verilecek olan 11Gb civarı hafıza kartı yeterli olacaktır.

Android telefonlarda hafıza öğrenmek için ise (((((Ayarlar => Hafıza )))) bölümüne bakmanız yeterlidir.

Dikkat !!!!!!!! => Bazı uyanık telefon kullanıcıları hafıza kartı takarak yükseltebilirsiniz demektedir. Kesinlikle onları dikkate almayın.

*İşlemci ve Ram özellikleri : Amatör yeni kullanıcılar için işlemci bilgilerini öğrenmek zor olacaktır. Ama android sürümü 6 ve üzeri olan telefonlar için işlemci bilgilerine fazla dikkat etmenize gerek yoktur. Yeni nesil işletim sistemi olduğu için işlemciniz’de yeni nesil işlemci olacaktır.

Ama telefonunuzun ram özelliklerini öğrenebilirsiniz. (((((Ayarlar => Bellek )))) bölümü , samsung model android telefon alacaklar için ise ; sol tuşa tıkladığınızda bir menü açılacak. Yarım pasta dilimine tıklayın orada toplam belleği gösterecektir. Günümüz için yeni nesil telefonlarda 1GB ram yeterli oluyor ama önerdiğim sizler için 2GB dir.

3.Kamera Özellikleri : 

Android telefon alacak kullanıcılar genellikle kamera özelliklerine dikkat ederler. Bu konuda’da onlara hak veriyorum açıkcası. Kamera uygulamasını açtığımızda kameramızın odaklanma süresi ve netliği dikkatimizi çekmektedir. Ama şunu unutmayalım ön kameramızın özellikleri de iyi olmalıdır.

Kamera uygulamasını açtığınızda yukarı bölgede dişli göreceksiniz. Ona tıklayın.

Resim boyutu ve video boyutu olarak göreceksiniz. Orada kamera megapixeli yuvarlak içinde görülecektir. Arka kameranızın en az 12Megapixel , Ön kameranızın ise 5 Megapixel olmasını öneriyoruz. Özellikle son günlerde kendini belli eden selfie hastalıkları için 5 Megapixel altı kamera selfie kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratacaktır.

4. (4.5g Uyumu) :

Akıllı telefon satın alacak kullanıcıların günümüzde dikkatli olması gereken belkide en önemli konulardan birisi. Alacağınız telefonun 4.5g uyumlu olması. Anlık HD videolarınızı veya resimlerinizi yavaş yüklemek elbet de can sıkıcı olacaktır. Belkide konferans için önemli bir dosyanın yavaş inmesi. Hemen geçiyorum telefonunuzun 4.5g destekli olduğunu anlamak için :

Ayarlar => Diğer Ağlar => Mobil Ağlar => Şebeke Modu   Bölümünden LTE seçeneği olması gerekiyor. Eğer bu seçenek yok ise telefonunuz 4.5g destekli değildir. Eğer bu seçenek var ama 4.5g görünmüyor ise telefonuzun hattı 4.5g destekli değildir. En son olarak bu seçenek var , hattınız 4.5g destekli ama bir türlü 4.5g ye bağlanamıyor iseniz ya bölgenizde sorun vardır yada telefonunuz sahtedir.

5.Telefonunuzun Ek Özellikleri : 

Bazı Android telefon yapımcıları telefonlara ek özellik eklemektedir. Satış politikası :). Bu ek özellikler bizlere cazip gelebilir.

  1. Samsung telefon yapımcıları Kalp ritim ölçü ekleyebilir
  2. Lg telefon yapımcıları Akıllı kumanda ekleyebilir
  3. Sony telefon yapımcıları özel kamera özellikleri ekleyebilir

Bunlar uzatılabilir. Çünkü her yapımcının stratejisi farklıdır.

6.Batarya :

İyi dayanan bir batarya her zaman gereklidir. Günümüzdeki akıllı telefonların en büyük sorunlarından birisi batarya yetersizliğidir. Ondan dolayı akıllı telefon alırken satıcınız’dan batarya konusunda yardım isteyin. Az bir teknik bilginiz var ise 2600 mah altı batarya almanızı önermiyorum.

Akıllı telefon alacak amatör kullanıcılar için basit bir kılavuz hazırladım. Sitemiz takip ettiğinizde telefon önerileri ekleyeceğim. Akıllı telefon alırken en dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında sorularınız olursa konu altından yorum atmanız yeterlidir 🙂 İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.