Paz. May 26th, 2019

Akıllı Telefon Hakkında Bilgiler

akıllı telefon hakkında bilgiler

Makale İçerikleri :

 1. Android Wi-fi Hakkında Herşey
 2. Android İndirme Güçlendiricisi
 3. Bluetooth
 4. Veri Kullanımı (Mobil Veri)
 5. Sesler Ve Bildirimler

 Android Wi-fi Hakkında Herşey

Biliyorsunuz ki günümüzde wi-fi bağlantısı olmazsa olmazlardandır. Telefonumuzun wi-fi bağlantısının sadece internet kullanımı için kullanılmadığını biliyormusunuz ?

Ayarlar bölümünden wi-fi bağlantısını açtığınızda telefonunuz o anki bulunduğu bölgedeki wi-fi ağlarını sizlere sunacaktır. Yan bölümdeki 3 noktaya tıkladığınızda :

 • Tara : Wi-fi ağlarını yeniden taramaya başlayacaktır.
 • Wi-fi Direct : Telefonunuzdaki dosyaları wi-fi üzerinden paylaşımını sağlamaktadır. Günümüzde dosya aktarımında bluetooth yavaş ve yetersiz kalmaktadır. Wi-fi direct ile 300MBit hıza (30mb/sn) hız ile dosya aktarımı yapabilirsiniz. 3GB boyutundaki bir filmi yaklaşık 4 dakikada aktarabilirsiniz.
 • Gelişmiş : Bu bölümden wi-fi ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Bu ayarlar içinde :

—- Ağ bildirimi : Telefonunuz bulunduğunuz bölgede wi-fi bağlantılarının olup olmadığı konusunda sizleri bilgilendirecektir. Bu bildirimleri açabilir veya kapatabilirsiniz.

—- Sıralama Ölçütü : Wi-fi ağlarını sinyal gücüne veya isimlerine göre alfabetik olarak sıralayabilirsiniz.

—-Uykudayken wi-fi’yi açık tut : Telefonunuz işlem yapmadığı vakit wi-fi’nin hangi durumlarda açık kalacağını seçebilirsiniz. Her zaman açık durabilir , şarj durumundayken açık durabilir veya telefonunuzu bekleme moduna aldığında wifi kapanabilir.

—-Sertifikaları yükle : Daha önce kayıt ettiğiniz sertifikaları hafıza kartından veya telefon hafızasından yükleyebilirsiniz.

—-Wi-Fi Zamanlayıcı : Belirlediğiniz süreler içerisinde telefonunuz wi-fi ağlarına bağlanır veya bağlanmaz. Özellikle miniklerimizin belli süre internete girmesini isteyen aile bireyleri için güzel bir sistemdir.

—- Ayrıca bu bölümden ağda bağlı olduğunuz sürece ağ ip sini görebilir , telefonunuzun mac adresini görebilirsiniz.

 • WPS Tuşu : Yeni nesil modemlerde wps tuşu dikkatinizi çekmiştir. Evinize gelen misafirlere wi-fi şifresini vermek istemeyebilirsiniz. Tamam cimrisiniz anlıyorum 😀 . Modemdeki wps tuşuna bastığınızda ve telefonda bu seçeneği seçtiğinizde 24 saat wi-fi bağlantısı sağlayacaktır. 24 Saat sonra işlemlerin tekrarlanması gereklidir.
 • WPS PİN Girişi : Telefondan belirlenen wps pinini modeme veya dağıtıcıya girdiğinizde bağlantı sağlanmış olacaktır.
 • Wifi Profilini paylaş : Arkadaşlar telefonunuzdaki kayıtlı wi-fi ağlarını paylaşabilirsiniz.
 • Yardım : Bu bölümden yardım alabilirsiniz.

Wi-fi ağlarına bağlanma olayını biliyorsunuz. Bazı arkadaşlarımız telefondaki kayıtlı wi-fi şifrelerini öğrenmek istemektedirler. Android işletim sistemi olan telefonlar kayıtlı wi-fi şifrelerinin görülmesine izin vermemektedir. Bazı kaynaklarda telefonunuzu root yapmanız gerekmektedir yazıyor. Evet doğrudur rootlu telefonlarda kayıtlı wi-fi şifrelerini öğrenebilirsiniz ama telefonunuzu hem garantisi gidecektir , hem işletim sistemi işlevleri bozulacaktır ayrıca yanlış root işleminde telefonunuz bozulacaktır.

Android İndirme Güçlendiricisi

Evinizde veya gittiğiniz mekandaki wi-fi internet bağlantınız yavaş olabilir. Acil sunum dosyası veya önemli dosyanızı indirmeniz gerekiyor. Bu modu açtığınız anda hem wi-fi bağlantısı hemde mobil internet bağlantısı kullanarak dosyanızı daha hızlı indirmenizi sağlar. Dikkat etmeniz gereken nokta ise mobil veri kullanımını bilmenizdir. Çünkü internet paketiniz yoksa ücret tarifenizden kesilebilir.

 

Bluetooth

Geçmişten günümüze telefonların vazgeçilmez özelliği. Bluetooth telefonlar arası dosya paylaşım sistemidir. Telefonlar arasında kalmayıp akıllı cihazlara da veri gönderilmek için kullanılır. Cihazım yazan bölümden engin bölümünü seçerseniz telefonunuz bütün bluetoothu açık telefonlar tarafından görülebilir.

 • Görünürlük zaman aşımı bölümünden : Telefonunuzun ne kadar süre başka cihazlar tarafından görünebilir olduğunu seçebilirsiniz.
 • Alınan dosyalar bölümünden : Bluetooth üzerinden aldığınız dosyalara ulaşabilirsiniz.
 • Cihazı yeniden adlandır bölümünden : Cihazınızın görünürlükteki adını değiştirebilirsiniz. Belirlediğiniz isimlerde diğer cihazlarda görünecektir.

Bluetooth paylaşımı için öncelikle karşı cihazla eşleştirme yapmanız gereklidir.

Bluetooth 20Mgbit hızında paylaşım yapabilir. 2mb/sn

Bluetooth üzerinden oyun veya uygulama paylaşılmaz. Özel programlar ile paylaşım sağlanır.

 

Veri Kullanımı (Mobil Veri)

Akıllı telefon kullanıcılarının kahramanı. Mobil ağlar bölümü. Bu bölüm hakkında detaylı açıklamalar yapacağız ve bu detaylı bilgiler size mobil veri tasarrufunda yardımcı olacaktır.

 

Yukarıdaki bölümde ay içerisinde ne kadar mobil veri kullanımı yaptığınız gösterilmektedir. Aşağıya doğru indiğinizde hangi uygulamaların ne kadar mobil veri kullandığını görebilirsiniz. Gördüğünüz üzere Chrome uygulamasıyla bu ay 2.75GB mobil veri kullanmışım.

Ayarlar bölümüne tıkladığımızda :

 • Arkaplan verisini kısıtla : Bu bölümden telefonunuzun arka planında internet bağlantısı kullanan uygulamaları engelleyebilirsiniz. Haberiniz olmadan bir uygulama kendini güncelleyebilir veya bildirim için veri kullanabilir.
 • Wi-fi kullanımını gizle , göster : Wi-fi üzerinden uygulamaların kullandığı verileri görmek istiyorsanız bu seçeneği açın. İstemiyorsanız kapatabilirsiniz.
 • Mobil bağlantı noktaları : Bu bölüm üzerinden mobil veriyi açabilir , Erişim noktası adlarını düzenleyebilir , şebeke modunu veya ağ operatörlerini seçebilirsiniz. Şebeke modunda LTE (4G)dir. İstediğinizi seçebilirsiniz. Ben internet kullanımına hakim olmak istiyorum diyorsanız 2G(Edge)yi seçebilirsiniz.

Sesler Ve Bildirimler

 

Telefonunuzun bütün ses ayarlarını bu bölümden yapabilirsiniz. Akıllı telefonların sunduğu en güzel özelliklerden biri ses sisteminin geniş yapıda ayarlanabilir olmasıdır. Eski telefonlarda sesi kıstığımızda bütün sesler giderdi. Ama akıllı telefonlarda telefon zil sesini kısıp oyun sesini açabilirsiniz.

 • Zil sesi : Biri sizi aradığında telefonunuzun zil sesini açabilir veya kapatabilirsiniz.
 • Medya : Oyun , uygulama , video sesleri. Örnek vermek gerekirse youtube uygulaması üzerinden açtığınız videoların seslerini veya dinlediğiniz müziklerin seslerini buradan ayarlayabilirsiniz.
 • Bildirimler : Whatshapp , facebook veya diğer uygulamalardan gelen bildirim seslerinin yükseklik tonunu ayarlayabilirsiniz.
 • Sistem : Telefon açılış kapanış olsun , kilit olsun , tuş takımı seslerini buradan açabilir veya kısabilirsiniz.
 • Ses modu : Bu bölümden telefonunuzun sadece sesi çıkabilir , sadece titreşim olabilir veya sessiz moda alabilirsiniz.
 • Titreşim Yoğunluğu : Bu bölümden telefonunuzun titreşim seviyesini düşürebilir veya artırabilirsiniz.
 • Çalarken Titret : Telefonunuz çaldığı anda titreyecektir. Bu özelliği açabilir veya kapatabilirsiniz.
 • Zil sesleri : Biri sizi aradığında telefonunuzun hangi sesi çalacağını ayarlayabilirsiniz.
 • Titreşimler : Belirlediğiniz titreşim modlarını kullanabilirsiniz.
 • Bildirim zil sesi : Telefonunuza bildirim geldiğinde hangi sesi çıkartacağını seçebilirsiniz. Örnek ıslık sesi gibi.
 • Diğer sesler bölümünden :

Tuş seslerini açıp kapatabilir

Ekran kilit sesini açıp kapatabilir

Şarj sesini açıp kapatabilir

Dokunma seslerini açıp kapatabilir

Dokunmalı geribildirim seslerini açıp kapatabilir

Dokunduğunda ses gelmesini açıp kapatabilir

Dokunduğunda titreşimi kapatıp açabilir veya uygulama seslerini açıp kapatabilirsiniz.

 • Rahatsız etmeyin : Arkadaşlar belirlediğiniz inşalar dışındaki kişiler sizi aradığında telefon sessiz çalacaktır. Bu modu belli zaman içinde çalıştırabilirsiniz. Ayrıca bazı istisnalar olabilir. Örnek vermek gerekirse alarm gibi.
 • Kilit ekranındaki bildirimler : Telefonunuz kilitliyken gelen bildirimlerin içeriklerini gösterebilir , içerikleri gizleyebilir veya bildirimleri göstermeyebilirsiniz.
 • Uygulama bildirimleri : Bu bölümden uygulamaların bildirimlerini açabilir veya kapatabilirsiniz.
 • Bildirim erişimi : Belli uygulamalar bildirimlere erişebilir. Bu uygulamaları buradan ayarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.