Çar. May 22nd, 2019

Android Chrome Hakkında Herşey

Google Chrome tarayıcısı android telefonlarda kullanılan en çok tarayıcılardan birisidir. Android kullanıcılarımızın bu tarayıcılar hakkında merak ettikleri olabilir.

  • Yeni Sekme açma : Google Chrome uygulamasını açtığınız anda sol üst köşede , üç noktanın yanında olan içinde sayılı bir kare göreceksiniz. Onlar Sekme bölümüdür. O bölüme tıklayarak yeni sekmeler veya gizli sekmeler açabilirsiniz.

Chrome ayarları : Sol üst kısımdaki 3 noktaya tıkladığınız anda :

           Ev Simgesi : Ana sayfaya gelmenizi sağlar.

           Sağ ok işareti : Bu işaret ile yanlışlıkla geriye gittiğiniz sitelerde ileri doğru gidebilirsiniz.

           Yıldız Simgesi : Gezmiş olduğunuz bir web sitesini çok beğenebilirsiniz. Bu yıldız simgesi favori demektir. Beğendiğiniz site üzerindeyken yıldız simgesine tıklarsanız o siteyi favorilerinize ekleyebilirsiniz. Favori sitelerinizi favoriler bölümünden görebilirsiniz.

           Yeni sekme : Yeni sekme açmanın başka bir yöntemi.

           Yeni Gizli sekme : Öncelikle gizli sekme nedir ?

Gizli sekme tarayıcınız üzerinden gezdiğiniz siteler , yaptığınız işlemler hakkında hiç bir şey hatırlamamasıdır. Gizli sekmede gezinti yaptığınızda gezdiğiniz web siteleri ve girdiğiniz bilgiler kayıt edilmez.

           Son Sekmeler : Son gezindiğiniz sitelerin sekmelerini buradan görebilirsiniz.

           Geçmiş : Son gezdiğiniz siteleri buradan görebilirsiniz. Tarayıcınız 1 yıla kadar geçmiş tutabilmektedir.

           İndirilenler : İnternet üzerinden indirdiğiniz dosyaları bu bölümden görebilirsiniz.

           Masaüstü Sitesi İste : En güzel özelliklerden birisi. Telefonunuzun tarayıcısında görülmeyenleri masa üstü sitesi iste seçeneğini açarak görebilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde telefonunuz girdiğiniz web sitelerini bilgisayar tarayıcısı görünümünde açacaktır.

Ayarlar bölümünden :

  • Arama motorunu değiştirebilir , Haber sitelerini ekleyebilirsiniz. İstediğiniz haber sitesini eklediğinizde alt kısımdaki haberlerde istediğiniz haber sitesinin haberleri görünecektir.
  • Otomatik doldurma ve ödemeler bölümünden ; Girdiğiniz web sitelerindeki forumları otomatik olarak chrome eklentisi dolduracaktır. Özellikle üyeliklerde bayağı kolaylık sağlamaktadır. Bu bölümden adres ekleyebilir veya kredi kartı ekleyebilirsiniz. Adres eklemeniz gereken yerde Google chrome tarayıcısı otomatik olarak adresinizi ekleyecektir. Kredi kartı veya banka kartı eklemeniz ne kadar güvenilir olsada önermiyorum.
  • Şifreleri kayıt etme : Bölümünden girdiğiniz web sitelerindeki şifreleri Google chrome kayıt edecektir. Güvenlik amaçlı dikkatli olmanızı öneriyorum.
  • Ana Sayfa : Bölümünden ana sayfanızı değiştirebilir veya ana sayfanıza bir web sitesi atayabilirsiniz.
  • Gizlilik : Bu bölümden gizlilik ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Ayrıca geçmiş ve tarayıcı verilerini bu bölümden temizleyebilirsiniz.
  • Erişilebilirlik bölümünden yazı boyutunu ayarlayabilirsiniz.
  • Site ayarları bölümünden gezinti yapacağınız sitenin çerezler , kamera , konum ve birçok özelliğe izin verilip verilmeyeceğini ayarlayabilirsiniz. Dikkatli olmanız gerekli. Örnek vermek gerekirse kamera izni verdiğinizde kötü niyetli bir web sitesi haberiniz olmadan ön kameradan resminizi çalabilir.
  • Veri tasarrufu bölümünden girdiğiniz sitelerdeki verileri en düşüğe indirebilirsiniz. Opera minideki gibi web sitesi sıkıştırma eklentisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.