Cum. May 24th, 2019

Android için en iyi zip, rar uygulaması

Günümüzde birçok android yazılımlı telefon kullanıcısı bulunmaktadır. Bu kullanıcılar genellikle internet üzerinden dosyalar indirmektedir. Bu dosyalar sıkıştırılmış arşiv dosyaları olabilir. Android yazılımı “.zip” uzantılı sıkıştırılmış arşiv dosyalarını açabilir ama diğer uzantılı sıkıştırılmış arşiv dosyalarını desteklemez.

Kullanıcılar bu tür arşiv dosyalarını çıkartmak için telefonu bilgisayara bağlama tercihinde bulunuyorlar. Bilgisayar üzerindeki Winrar veya 7Zip gibi programlar aracılığı ile dosyalarını çıkartıyorlar. Ancak her zaman bunu yapmak yorucu olacaktır. Ayrıca her zaman bilgisayar bulabilme şansınız olamayabilir.

Android telefonlarda arşiv / zip uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamaları kullanarak bu zahmet den kurtulabilirsiniz. Kısacası android telefonların donanımları, zip veya rar dosyalarını düzenleyebilecek, çıkartabilecek veya oluşturabilecek güçtedir.  Android telefonlar için en iyi rar veya zip programlarına gelecek olursak.

 1. ZArchiver

Android yazılımlı telefonlar için hazırlanmış en iyi zip, rar programlarından birisidir. Basit ara yüzü sayesinde işlemlerinizi en kolay şekilde yapabilirsiniz. İnternet üzerinden indirdiğiniz arşiv dosyalarını düzeltebilir, Arşiv dosyaları oluşturabilir veya Arşiv dosyalarını çıkartabilirsiniz. ZArchiver birçok arşiv dosyası desteklemektedir. Bu uygulamanın en güzel özelliklerinden birisi, arşiv dosyanıza şifre belirleyebilmenizdir. Diğer özelliklerine gelecek olursak:

 • Multithreading (Çok çekirdekli işlemci) desteği sayesinde, arşiv işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz.
 • UTF-8 / UTF-16 ulusal dil desteği sayesinde, arşiv dosyalarınızı birçok yere iletebilirsiniz.

ZArchiver’in ücretli ve ücretsiz sürümü bulunmaktadır. Ücretsiz sürümünde standart özellikleri sunmaktadır. Ücretli sürümünü ek özelliklerine gelecek olursak:

 • Şifre Depolama
 • Aydınlık veya karanlık bir tema
 • Arşivde bulunan resimler için, ön izleme özelliği
 • Arşivleri açmadan, arşivdeki dosyaları düzenleme
 • Teknik destek (Mail üzerinden)

ZArchive android uygulamasını Google play üzerinden indirebilirsiniz.

 • RAR

Bilgisayarlarda popüler olan arşiv yöneticisi Winrarın, oldukça iyi çalışan android uygulaması da bulunmaktadır. Ücretsiz, kolay ve hızlı sıkıştırma, temel dosya yöneticisi olan bu arşiv programını denemenizi önermekteyiz. RAR, RAR, ZIP, TAR, GZ, BZ2, XZ, 7z, ISO, ARJ uzantılı arşiv dosyalarını desteklemektedir. Ayrıca hasarlı ZIP ve RAR dosyalarını tamir edebilir, bu dosyaları oluştururken şifreleme yapabilirsiniz.

Standart zip dosyalarından başka ZIP olarak ZIP ve ZIPX, BZIP2, LZMA, PPMd ve XZ uzantılı sıkıştırmayı da destekler.

RAR Programını Google play üzerinden indirebilirsiniz.

 • B1 Archiver zip rar unzip

Android platformu için yapılmış en iyi arşiv araçlarından birisidir. ZIP, RAR, 7z, APK, A, AR, ARJ, BZ2, BZIP2, CAB, DEB, GZ, GZIP, JAR, ISO, LHA, LZH, LZMA, MTZ, RPM, B1 vb. gibi daha fazla dosya formatlarını destekler. 

Ayrıca parola korumalı ZIP, B1 arşivleri oluşturabilir veya açabilirsiniz. 30 dan fazla dil desteği bulunan b1 arciver’in ücretsiz sürümünü Google play üzerinden indirebilirsiniz. Reklamları kaldırmak için pro sürümüne sahip olmanız gerekir. Pro sürümünü ücret karşılığında satın alabilirsiniz.

Bu arşiv aracını Google play üzerinden indirebilirsiniz.

 • Easy Unrar, Unzip& Zip

Easy Unrar, Android telefonunuzda bulunan RAR ve ZİP dosyaları ile çalışmanızı oldukça kolaylaştırır. 7Zip ve RAR5 gibi yeni dosya formatlarını destekler. Çok hızlı işlem yapma gücüne sahiptir ayrıca hatasız çalışır.

Bu uygulamayı Google play üzerinden indirebilirsiniz.

 • ES Dosya Gezgini – Dosya yöneticisi

Android telefonlar için hazırlanmış en iyi dosya yöneticisi programıdır. Es dosya gezgini, arşiv dosyalarını açmanıza veya sıkıştırmanıza yardımcı olan araçları bulundurmaktadır. Reklamlardan dolayı sıkıntı yaşıyorsanız eğer, ücretli sürümünü tercih edebilirsiniz.

ES Dosya yöneticisini Google play üzerinden ücretsiz indirebilirsiniz.

 • 7Zipper

Dosyalarınızı etkili bir şekilde yöneltmek için kullanabileceğiniz arşiv uygulamasıdır. Ftp ve Bulut desteği bulunan bu uygulama birçok arşiv dosyasını desteklemektedir.

7Zipper Dosyasını Google play üzerinden indirebilirsiniz.

 • Rar Zip Tar 7Zip Dosya Gezgini

Bu uygulama, onu sevmenizi sağlayacak bazı tatlı arşiv özelliklerine sahip bir dosya gezginidir. RAR, RAR5, ZIP, 7Zip, GZ, BIN, IMG, APK ve ISO gibi dosyaları çıkartmak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.  Daha birçok özelliği bulunan bu uygulamanın özelliklerine gelecek olursak:

 • Zip, 7zip ve gz olarak dosyaları sıkıştırabilme
 • Zip, 7zip dosyalarınızı AES-256 ile şifreleme
 • Şifrelerle korunan sıkıştırılmış dosyaların şifresini çözebilme özelliği

Özel kasa özelliği sayesinde, Fotoğraflarınızı, videolarınızı veya belgelerinizi özel bir yerde saklayabilirsiniz. Bu özel bölgede dosyalarınız AES-256 şifreleme algoritması ile korunmaktadır. Şifrelenmiş dosyalarınızı otomatik olarak Google drive’ye senkronize edebilirsiniz. .

 Bu uygulamayı Google play üzerinden indirebilirsiniz.

 • Total Commander Dosya Yöneticisi

Total Commander, arşiv türlerini destekleyen harika bir dosya yöneticisidir. Dosyaları sıkıştırabilir veya açabilirsiniz.

Bu uygulamayı Google play üzerinden indirebilirsiniz.

 Sonuç Olarak: Çoğunlukla zip, rar ve 7zip gibi arşiv dosyalarını çıkartmak için bilgisayar kullanmaktayız. Ancak bu zahmetten kurtulmak istiyorsanız bu programları kullanabilirsiniz. Böylece telefon üzerinden herhangi bir bilgisayar olmadan, arşiv işlemlerinizi yapabilirsiniz. Android telefonlarınızdaki işlemcilerin gücü arşiv dosyaları için yeterince güçlüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.