Paz. May 26th, 2019

Android Telefonlarınıza Hakim Olun

32

Android telefonlar artık hayatımızın bir parçası olmuştur. Hayatımızda birçok konuda kolaylık sağlayan android telefonların bilinmeyen kısa yollarını öğrendiğinizde telefonlarınızdan daha çok verim alacağınıza inanıyorum.

Makale içerikleri :

 1. Kopyalama Fonksiyonu
 2. Ekran Görüntüsü Alma (Screenshot)
 3. Otomatik Reddetme modu
 4. Klasörler
 5. Özel uygulamaları gizleme
 6. Android telefonunuzu modem yapın
 7. Emniyet yardımcısı
 8. Hareketler ve işaretler

Kopyalama Fonksiyonu :

Android telefonların en büyük kolaylığını kopyalama fonksiyonu sağlamaktadır. Telefonunuza gönderilen bir kodu başka bir yere girmek veya göndermek için tek tek yazmanız zor olabilir. Kopyalama fonksiyonu size bu konuda yardım için yetişmektedir.

Kopyalama fonksiyonunu kullanmak için :

 1. Yazının üzerine basılı tutun
 2. İşaretleme bölümünden seçmek kopyalamak istediğiniz yazıları seçin
 3. Başka yerde boş yere basılı tutun
 4. Yapıştır butonu ile yapıştırın.

Android telefonlar 9 karede kelime , cümle veya makaleyi hafızalarında tutabilirler. Herhangi bir limiti olmadığı için 1 kitabı bile kopyalama hafızalarının bir karesinde  tutabilirler . Kopyalama fonksiyonları sadece harf ile kalmayıp dosya kopyalamasını bile yapabilme işlemine sahiptirler. Kopyalama fonksiyonlarını iban paylaşımı , şifre gönderme , mesaj paylaşımı ve birçok fonksiyonlarda kullanabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Alma (Screenshot):

Android telefon kullanıcılarına sunulan en güzel özelliklerden birisi ise ekran görüntüsü alabilmektir. Kullanıcılar ekranda gördüklerini telefon hafızasına kayıt edemeyebilirler ondan dolayı ekran görüntüsü seçeneğini kullanmak isterler.

Ekran görüntüsü alma seçeneği her telefonda farklıdır. Samsung marka telefonlarda touch + power tuşuyla ekran görüntüsü alınırken LG marka telefonlarda ses kısma ve power tuşuyla ekran görüntüsü alınır.

 1. Ses kısma power tuşuyla (Genellikle touch tuşu olmayan telefonlar için)
 2. Touch power tuşu (Touch tuşu olan tellefonlar için)

Her akıllı telefonun ekran görüntüsü alma tuş fonksiyonu farklı olduğu için internet üzerinden telefon modelinize göre screenshot kullanımını öğrenebilirsiniz.

Dikkat : Bazı uygulamalarda güvenlik nedeniyle screenshot (ekran görüntüsü) alamazsınız. Örnek vermek gerekirse : Bir banka uygulaması güvenlik amacıyla ekran görüntüsü almanıza izin vermez.

Ekran görüntülerinizi telefonunuzda nerede olduğunu bilmek istiyor veya bilgisayarınıza atmak istiyorsanız Phone\Pictures\Screenshots klasörüne girebilirsiniz.

Otomatik reddetme modu:

Rahatsızlık veren kötü niyetli insanlar her zaman olacaktır. Bundan dolayı android telefon kullanıcıları bu kişilerin numaralarını engellemek istemektedirler. Operatörler bu hizmeti sunmamakta veya ücret karşılığında bu hizmeti sunmaktadırlar. Android telefonlarınızın numara engelleme özelliği olduğunu biliyormuydunuz ?

Engellemek istediğiniz numaranın üzerine gelin

Otomatik reddetme listesine ekle bölümüne tıklayın.

Eğer otomatik reddetme listesinden çıkartmak istiyorsanız

Rehber bölümünden Arama Kaydına tıklayın

Arama Bölümüne Tıklayın

Arama reddetme bölümüne tıklayın

Otomatik reddetme modu : Otomatik reddetme modunu açar 2 modu vardır

 1. Bütün gelen aramaları engeller
 2. Belli kişilerin aramalarını engeller

Otomatik reddedilecekler listesinde ise engellediğiniz numaralar yer almaktadır. Bu bölümden engellediğiniz numaraları düzenleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

Ek olarak otomatik reddetme modunda gizli numaralarıda engelleyebilirsiniz.

Klasörler :

Android telefon kullanıcıları birçok uygulama kullanabilir. Uygulama kısa yollarının dağınık olması can sıkıcı durumdur. Kullanıcılar bu dağınıklardan dolayı uygulamalarını bulamayabilirler. Klasör seçeneği sayesinde uygulamalarınız toplu dursun. Ana menünüze veya bekleme menüsüne klasörler ekleyebilirsiniz.

Soldaki 3 notaya tıklayın

Klasör oluştur bölümünü işaretleyin

Klasör adını girin.

Klasör isminin sol tarafında boya bölümü var oradan klasörünüzün renklerini seçebilirsiniz.

Son olarak klasörünüze taşımak istediğiniz uygulamaları seçin.

Klasörünüz hayırlı olsun artık uygulamalarınızın kısa yolları daha toplu şekilde. Klasörün içindekilerini silmeden kaldırmak istiyorsanız klasörü silebilirsiniz. Klasörünüz silindiğinde içindeki bütün kısa yollar menüye dağılacaktır. Genellikle simetri düzeni olan kişiler klasörleri çok kullanmaktadır.

Özel uygulamalarınızı gizleyebilirsiniz :

Android telefonların kullanıcılara sunduğu en güzel özelliklerden birisidir. Başkalarının telefonunuzda görmesini istemediğiniz uygulamaları gizleyebilirsiniz.

Uygulamaları gizlemek için :

 1. Üç nokta bölümüne tıklayın
 2. Uygulamaları gizle seçeneğini seçin
 3. Gizlemen istediğiniz uygulamaları işaretleyin
 4. Seçtikten sonra tamam diyin

Uygulamaları gizleyen kullanıcılar uygulamaların nereye gittiğini merak etmektedirler. Gizli uygulamaları görmek için :

 1. 3 noktaya tıklayın
 2. Gizli uygulamaları göster bölümüne tıklayın
 3. Gizli uygulamalar karşınızda
 4. Gizli uygulamalardan çıkartmak istiyorsanız eğer istediğinizi işaretleyin ve tamam seçeneğine tıklayın.

Android telefonunuzu modem yapın :

Bilgisayarınızda veya başka bir telefonunuzda android telefonunuz aracılığıyla internete bağlanabilirsiniz. Android telefonlarınızı modem yapabilirsiniz.

 1. Mobil veriyi kablolu kablosuz paylaşabilir
 2. Wifi bağlantısını usb ile bilgisayarınızda paylaşabilir
 3. Wifi ile oyunlar için ağ kurabilirsiniz.

Android telefonunuzun internet paylaşımı (hotspot) özelliğini açmak için :

 1. Ayarlar bölümüne girin
 2. İnternet paylaşımı ve Mobil erişim noktasını seçin

Mobil erişim noktası : Hattınız üzerindeki tarifeyi wifi üzerinden paylaşmanızı sağlamaktadır. Bilgisayar , telefon yada diğer wifi destekli akıllı cihazlar internet paylaşımını wifi üzerinden kullanabilir. Üç noktalı bölümden ayarlarını yapılandırmalarını yapabilirsiniz.

Usb Bağlanılıyor : Bu bölümden ise telefonunuzun wifi ile bağlandığını interneti veya telefonun mobil internetini bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

Bluetooth bağlantısı: Bu bölümde ise telefonunuzdaki interneti bluetooth üzerinden paylaştırabilirsiniz.

Emniyet Yardımcısı :

Hayati düzende size yardımcı olacak uygulamalardan biridir. Bir yerde yaralanabilir veya mahsur kalabilirsiniz. Bu konuda emniyet yardımcısı yanınızda. Ayarlar bölümünde bulunan emniyet yardımcısı :

Acil mod : Telefonunuzun pili azaldığında farkına varmayabilirsiniz. Telefonunuzun pili %15 e düştüğünde bütün uygulamaları kapatır. Arama , mesajlaşma ve acil durum gibi uygulamaları kullanmanızı sağlar. Başınıza bir iş geldiğinde telefonunuzun şarjınında bitmiş olmasını istemeyiz.

Geo News : Bulunduğumuz bölgede bizleri etkileyecek hava koşullar ile ilgili bilgiler sunar. Fırtınalı bir havada mecbur olmadığımız sürece dışarı çıkmak istemeyiz. Peki gideceğimiz başka bir yerde fırtına olabileceğini bilebilir miyiz ? Ayrıca widget olarak masaüstüne de eklenebilir.

Yardım mesajları gönder : Allah göstermesin trafik kazası geçirebilir ve bir uvzumuzu kayıp edebiliriz. Telefonumuzun tuşlarına yardım için basamayabiliriz. Bu modda ise sadece power tuşuna hızlıca 3 kere basarak yardım mesajları , o anki görüntümüzü gönderebiliriz. Bunun için birincil kişileri eklememiz gerekiyor. Baba , anne , kardeş gibi.

Birincil Kişileri Yönet : Acil durumda telefonumuzun yardım talep göndereceği kişilerin numaralarını bu bölümden ekleyebilirsiniz.

Hareketler ve işaretler :

Android telefonların sunduğu kolaylıklardan birisi.

Temassız gezinme : Bu modda elinizi ekrana değdirmeden , sensörlerin elinizin hareketlerini algılamasıyla gezintiler yapabilirsiniz. Bu modun en büyük özelliği ekran açmadan kullanılabiliyor olmasıdır. Özellikle müzik dinleyicileri için vazgeçilmez. Desteklediği uygulamalar :

 1. Galerideki resimleri temassız gezebilir
 2. Müziklerinizi el hareketi ile değiştirebilir
 3. Ekran kapalıyken el hareketi ile müziklerinizi değiştirebilir
 4. Destekleyen uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Doğrudan arama : Arama bölümündeki mevcut kişi ayrıntılarına girdiğinizde veya mesajlar bölümündeki kişileri arama istediğinizde telefonunuzu kulağınıza götürmeniz yeterlidir. Telefon otomatik olarak arama yapacaktır.

Akıllı Uyarı : Cevapsız aramalarda veya mesaj geldi ise, telefonunuzu elinize aldığınızda sizi bilgilendirmek için titrer.

Sustur/Duraklat : Biri sizi aradığında telefonunuzdaki aramaları belli fonksiyonlarla duraklatabilirsiniz.

 1. Avuc içinizi ekrana yerleştirerek
 2. Telefonu ters çevirerek

Akıllı duraklatmada ise kullanıcılarımızın ilk tercihidir. Bir video izlediğinizde telefon gözünüzü ön kamerası ile takip eder. Gözünüzü çevirdiğinizde videoyu duraklatacaktır. Tekrar baktığınızda devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.