Paz. May 26th, 2019

Android üzerine windows kurmak

Android telefon kullanıcıları telefonlarında windows deneyimi yaşamak isterler. Kim istemez ki windows un cebinde olmasını 🙂

Bazı yazılımcılar sanallaştırma sistemini kullanarak android telefonlar üzerinden windows işletim sistemini çalıştırmaktadır. Peki bu ne kadar sağlıklı ?

Öncelikle sizin telefon özellikleriniz ne kadar yüksek olursa olsun ne yazık ki telefonunuz sadece windows işletim sistemini açabilecektir. Windows üzerinden bir klasör bile açamayacaksınız. Birde bunun oyun hayalini kuranlar var.

Bilgisayar işlemcileri ve telefon işlemcileri farklıdır ?

Bilgisayar ve android telefonların işlemci mimarileri farklıdır. Android işletim sistemi bilgisayar üzerinden desteklense de , windows işletim sistemi android telefonlar tarafından desteklenmez. Android telefonların işlemcileri genellikle önbelleği çok düşük seviyede işlemciler dir. Bu işlemciler işletim sistemini yani android i java üzerinden çalıştırmaktadır. Bios yazılımları yoktur. Bootloader adı verilen basit bi java konsolu üzerinden android işletim sistemini açarlar. Ondan dolayı hem sanal işletim sistemi kullanıyorsun hemde sanal içinde dosbox kullanarak sanal işletim sistemi açıyorsun.

Dosbox üzerinden telefonlara windows kurulabilir ;

Dosbox gibi programlar kullanılarak android telefonlar üzerinden windows işletim sistemi çalıştırılabilir. Ne yazık ki windows işletim sistemini sanallaştırma programı ile açıyorsunuz.

Telefonunuzun özellikleri ne kadar yüksek olursa olsun tam bir donanım kullanılmadığından dolayı windows performansı alamayacaksınız. En yüksel çalıştıra bileceğiniz işletim sistemi windows xp olacaktır. Ondada klasör bile açamayacaksınız. Windows 95 , 3.1 sürümlerini sorunsuz kullanabileceğinizi düşünüyorum.

Windows tabletler daha uygun ;

Telefonunuza windows kurmak yerine bilgisayar donanımında yapılmış windows tabletleri tercih edebilirsiniz. Günümüzde 180 tlden başlayan windows tabletler bulunmaktadır. Ama ne yazık ki oyun için bunlar pek uygun değillerdir. Windows deneyimi yaşamak , office işlerinde kullanmak için gayet uygundur.

 

 

Ben telefonuma windows kurmak istiyorum içimde kalmasın ;

Yukarıdaki başlıktaki gibi bir düşünceniz var ise yapmanız gerekenler ;

  1. Dosbox , turbo dosbox gibi programları google player üzerinden indirin
  2. Bu programlara uygun sanallaştırılmış windows isoları bulun
  3. Program üzerinden çalıştırın

Örnek video turbo dosbox üzerinden açılan windows 98

https://www.youtube.com/embed/0XRp3CGT0Nw

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.