Çar. May 22nd, 2019

Android Yazı Tipleri Değiştirme

Android yazılımlı telefondaki yazı tipleri oldukça güzeldir. Ancak bazı kullanıcılar farklı yazı tiplerini denemek isterler. O zaman size güzel bir haberim var. Android yazılımlı telefonlar açık kaynak kodludur. Ondan dolayı yazı tiplerini özelleştirebileceğiniz birçok uygulama bulunmaktadır.

Bazı yardımcı uygulamalar ile, teknik bilgi sahibi olmadan telefonunuzdaki yazı tiplerini kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

1.) Bazı telefonların font değiştirme özellikleri içinde vardır

Samsung, Htc ve Lg gibi firmalar, android yazılımlı telefonlarında font özelliklerini açmış bulunmaktadırlar. Ondan dolayı telefonunuza herhangi bir uygulama kurmadan, ayarlar bölümünden yazı fontlarını değiştirebilirsiniz.

Arkadaşlar yazı fontu değiştirme bölümü her telefonun farklı alanında bulunabilir. Ancak genellikle telefonunuzun ayarlar bölümünde, Ekran seçeneği, yazı tipi bölümünde bulunmaktadır. Yazı tipini değiştirmek için

Ayarlar => Ekran => Yazı Tipi

Yukarıdaki bölüme giriş yapabilirsiniz. Samsung yazı tipini değiştirmenize izin verir. Yazı tipini değiştirdikten sonra, telefonda anında aktif hale gelecektir. Ondan dolayı telefonunuzu yeniden başlatmanıza gerek yoktur.

2.) Launcher Kullanın

Üreticiniz, telefonunuzun yazı tiplerini değiştirmenize izin vermiyor mu ? O zaman google play üzerinden launcher indirerek bu sorunu aşabilirsiniz. Çoğu launcher yazı tipleri değiştirmenize izin vermektedir.

En popüler launcher programı Apex dir. Apex Launcheri google play üzerinden ücretsiz indirebilirsiniz. Apex launcheri indirdiniz ve yazı tipini değiştirmek istiyorsanız:

  • Apex launcher uygulamasını açın ve ayarlar bölümüne girin
  • Ana ekran seçeneğini seçin
  • Daha sonra Düzenle ve Stil seçeneğine dokunun
  • Daha sonra etiket ve yazı tipi seçiminde, ana ekran için hangi yazı tipini kullanmak istediğinizi seçin.

Yazı tipini değiştirmek için daha bir çok launcher bulunmaktadır. Google play üzerine launcher yazarak birçok launcheri deneyebilirsiniz.

Google play üzerinde, launcher dışı birçok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar ile de yazı fontlarınızı değiştirebilirsiniz.

Yazı fontunu değiştirmenin diğer bir yolu ise, telefonunuzu root yaparak, dosya yöneticisi üzerinden ayarlar yapmanızdır. Ancak bu riskli bir iş olduğundan, telefonunuzun yazılımına zarar vereceğinden dolayı önermiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.