Paz. May 26th, 2019

Araba fiyatları neden pahalandı ? (Geniş Anlatım)

Özellikle son 3 yıl içerisinde ikinci el araba fiyatlarında oldukça bir artış oldu. Günümüzde benzin bu kadar pahalıyken araba fiyatlarıda neden artış oluyor özellikle ikinci el arabalar neden sıfır arabalara yakın fiyatlarda satılıyor ?

1) Kolay Kredi

Eski zamanlarda kredi almak çok zordu.  Günümüzde bankalardan kredi almak oldukça kolay. Sıfırdan başlayan bir insan sadece 6 ay sigortalı bir işte çalışırsa kredi çekmek için yeterli oluyor. İnsanlar krediyi ücretsiz para veya kolay ödeme olarak gördükleri için alacağı araba konusunda çekeceği krediyi sıkıntı etmiyorlar. Özellikle gençlerin hevesidir kredi çekip araba almak. Bu kolay paradan dolayı arabanın modelini , fiyatını pek önemsemiyorlar. 1994 Model şahin aracın 17.000 tl olması önemsiz onlar için.

2) Web Sitelerinin Etkisi

Bu hikayeyi hepiniz duymuşsunuzdur. Özellikle internet üzerinden satılan arabalar. Satıcı arabasını satmaya karar verdikten sonra araştırma yapar. İnternet sitelerinde gördüğü arabaların fiyatlarını öğrenince “benim araba daha temiz daha fazla” eder mantığını kullanır. Daha yüksek fiyata arabasını internet sitesine ekler.

Özellikle şu mantıkta olan insanlarda vardır. “Ben yüksek fiyata koyayım da alırlarsa satarım. “

İkinci örnekteki mantığı kullanan insanlar daha çoktur. İnternet üzerinden araba piyasasını yükseltenlerde bu tip insanlardır.

 

3) Al Sat Yapanlar

Araba piyasasının gerçekten içine edenler diyebiliriz. Al satçılık yapanların çoğu bu işi ek iş olarak yapmaktadırlar. Genellikle elindeki birikmiş parayı kullanırlar. Parasını katlamak amaçlı araba alıp satarlar. Aldığı ikinci el arabaya kar payını koyup satarlar. Binevi mobil garelici. Özellikle bazı kurnaz kişiler arabaları üzerine almazlar. Aracı aldığı kişiye parayı verir aracı sattığında ise aracı alan kişi ile aracı sattığı kişiyi notere götürür.

 

4) Kadınlar

Ne yazık ki ikinci el arabaların yükselmesinin en büyük nedeni kadınlar.

Özellikle yeni işe başlayan bayanlar üç ay içinde kredi çeker ve araba alır. Erkekler ev geçimini düşündükleri için çok gerekmedikçe araba almaya yanaşmazlar yada geçici heves için alabilirler. Geçim zorluğu çeken erkek araba almaz yada elindeki arabayı satar. Kadınlar için geçim yükü erkektedir. Ondan dolayı araba alıp bütün parayı arabaya harcamaları onlar için önemli değildir. En büyük hayalleri belkide bir araba alıp avm avm gezmek olacaktır. Kadınların bu yoğun ilgileri üzerine ikinci el arabaların fiyatları artmıştır.

5) Piskopat Tutkunlar

Bu sorunu kendinize sorduğunuzu biliyorum. Ondan dolayı bu maddeyi eklemek istedim.

“Bir tofaş , şahin nasıl 20.000 Tl Eder ?”

Malesef arkadaşlar günümüzde eder. Cahil insanlar bitmediği sürece eder. Geleceğini düşünmeyen , kendisini 4.000tl lik arabaya emanet eden , cebinde 5tl si olmayan ve olunca arabasına harcayan insanlar var evet. Bunlarda kredi çekip tofaş alırlar. Belkide babasının verdiği harçlıkları biriktirmiş ve yeni reşit olmuş biridir. 4.000 tl lik arabaya 15.000 tl lik masraf yapanlar var.

6) Araba İle Kız Tavlama Mantığı

Ne yazık ki evet arkadaşlar. Günümüzdeki kızlar gezmek ister. Gezmek için ise araba gereklidir. Bunu günümüzdeki gençlerin hepsi bilmektedir. Ondan dolayı gençlerimizin en büyük gelecek hayali bir araba alıp kız tavlamak olmuş bulunmakta. Gençler ucuza ikinci el arabalar bakmaktadır. Buda ikinci el arabaya talebi artırmakta ve ikinci el araba fiyatları artmaktadir.

 

İkinci el araba fiyatlarının artmasını maddeler halinde sıralarsak ;

  1. Al satçılar
  2. Kolay kredi imkanı
  3. Kadınlar
  4. Gençlerin araba ile kız tavlama hayalleri
  5. Bilinçsiz adımlar
  6. Arabasına deger biçemeyen satcılar ( 1.000 tl lik arabaya 5.000tl isteyen amatör satıcılar)

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.