Paz. May 26th, 2019

Bilgisayar Açılmıyor (Tüm Hatalar ve Çözümleri)

Bilgisayarınız aldığı darbeden dolayı veyam durduk yere bozulduysa sitemiz üzerindeki hataları okuyarak bilgisayarınızı onarabilirsiniz. Dikkatli okumanız gereklidir yanlış yapılan hamleler sonucunda bilgisayarınız tamamen bozulabilir.

1.) BİLGİSAYARINIZI HİÇBİR TEPKİ VERMİYORSA ;

Bilgisayarınızın power tuşuna bastığında hiçbir tepki alamıyorsanız

 1. Bilgisayarınıza giden güç kablolarını kontrol ediniz. Monitör üzerindeki güç kablosunu çıkartarak bilgisayar kasasındaki power e takın tekrar açmayın deneyin. Kablolarda sorun olmadığını düşünüyorsanız ikinci maddeye geçebilirsiniz.
 2. Açma kapama tuşunu kontrol edin. Tuş gerekli tepkiyi vermiyor olabilir. Bilgisayarınızın kasasının yan kapağı açık ise power tuşunun anakarta giden kablosunu kontrol edin. Anakart pini üzerinden power tuşu kablosu çıkmış olabilir.
 3. Bilgisayarınızın kasasına takılan kablonun olduğu bölgedeki fanı kontrol edin. Açma kapama tuşuna bastığınızda fan bir anda dönüyor ve duruyorsa poweriniz erektrik akımından zarar görmüş demektir. Evinizde toprak hattı yok ise dengesiz gelen yüksek elektrik bilgisayarınızın powerini yakmış demektir. Power bilgisayarın en ucuz fiyatlı donanımlarından birisidir. Paketinde sıfır powerler 75TL gibi fiyatlardan başlamaktadır.

2.)BİLGİSAYAR ÜZERİNDEN SESLER GELİYOR AMA TEPKİ YOK

Günümüzde en çok karşılaşılan hatalardandır. Fan sesi geliyor ama bilgisayarınız görüntü vermiyorsa birçok nedeni olabilir. Biz sizlere bildiğimiz hataları yazacağız.

 1. Bilgisayarınızı başka bir monitörde deneyin ;
  Bilgisayarınızın monitörü bozulmuş olabilir ondan dolayı başka bir monitörde deneyin.
 2. Ekran kartı yerinden oynamış olabilir.
  Günümüzde en çok karşılaşılan hatalardan birisidir. Bilgisayar kasasını yerinden oynattığınızda bilgisayarınızın ekranına görüntü gelmiyorsa ekran kartı yerinden oynamış olabilir. Bu hata genellikle ekran kartı montajı iyi yapılmayan bilgisayarlarda görünmektedir. Speker (Anakart uyarı ses hoparlörü bulunan ana kartlar ötecektir. Bu hoparlörü bulunmayan anakartlar hiçbir tepki vermeyecektir. Az bil elektrik bilginiz bulunuyorsa bilgisayar kasasının yan bölümünü açarak ekran kablonunun takılı olduğu karta bastırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi bu ekran kartının anakart üzerindeki yuvaya sorusunsuz bir şekilde oturmasıdır.
 3. Ram iniz bozulmuş olabilir ;

  Genellikle eski model bilgisayar kasalarında karşılaşılan hatalardan birisidir. Ram kolay kolay bozulmaz ama anakart belli bir süre sonra aynı sulotda bulunan ram i görmeyebilir. Bu hata genellikle eski bilgisayar anakartında yaşanmaktadır. Elektrik bilginiz var ise eğer bilgisayar kasasının bağlantı kablolarını sökün. Bilgisayar kasasının yan kapağını açın. Soldaki resimdeki gibi ramleri göreceksiniz dikkatli bir şekilde sökün ve başka bir slota takın. Rami slota takmak kolay değildir. Slota rami oturtamazsanız raminizi veya anakartınızı bozabilirsiniz. Ondan dolayı rami sökmeden önce iyice incelemeli ve dikkatli bir şekilde sökerek başka bir slota takmalısınız.

 4. Bios Sıfırlanması gerekebilir ;
  Ne yazık ki eski anakartlarda görülen en büyük hatalardan birisidir. Bilgisayarınızı kapatıyorsunuz ve açılmıyor. Biz buna bios karmaşıklığı diyoruz. Bilgisayarınızda son anda kayıtlı olan saat , tarihi gibi zaman birimleri bios hafızasını karıştırabilir. Ondan dolayı bios chipi bios yazılımını yükleyemeye bilir. Veya yanlış yaptığınız bios ayarlarından dolayıda bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınıza bulaşan bilmediğiniz bir virüste bios yazılımını karıştırabilir. Şansınız var ki bios yazılımı kolay kolay silinmez. Bios u sıfırmamak için bilgisayarınızın bağlantılarını sökün ve yan kapağını açın. Sol kısımdaki resimde bulunan pil gibi bir pil göreceksiniz. O pili çıkartın. (Bu esnada bilgisayarınızın bütün kabloları sökük olacaktır özellikle güç kablosu. Güç kablosu takılı olduğu halde pili çıkartsanız bile bios sıfırlanmaz). Yaklaşık 30-45 saniye arasında bekleyin sonra pili takıp bilgisayarınızı çalıştırın. Bilgisayarınız açılırsa tarih ve saat anakartın üretim zamanındaki zamana gelecektir onları ayarlamanız gereklidir.
 5. Veri diski veya cd okuyucusunu da sökün ;

  Veri diskiniz bozulursa bilgisayarın tetiklemesine izin vermeyebilir. Ondan dolayı bilgisayarınızı test etmek için sol resimde bulunan kırmızı kablo ile veri diskini ayırın Aynı işlemi cd okuyucu veya başka bir donanım bağlıysa yapın.

 

 

5.)Bunları yaptığınızdan dolayı ses geliyor fanlar dönüyor ve bilgisayar tepki vermiyorsa ;

Büyük bir ihtimal bilgisayarınızın anakartı zarar görmüş demektir. İşlemciler kolay kolay bozulmazlar.

3.) BİLGİSAYAR ÜZERİNDEN BİB SESLERİ GELİYOR

Bilgisayarınızdaki arızalı olan donanımları bib sesleri ile anlayabilirsiniz. Anakart üzerinde bulunan Speaker sizleri bu sesler aracılığı ile uyarmaktadır.

Birden fazla kısa bip sesi = Anakart arızası
Sürekli bip = Güç Kaynağı arızası
1 Uzun bip = Bellek tazelemesinde hata
1 Uzun 1 Kısa bip = Anakart veya Bios arızası
1 Uzun 2 Kısa bip = Ekran Kartı arızası (DIP switch)
1 Uzun 3 Kısa bip = Ekran Kartı arızası
2 Uzun 1 Kısa bip = Ekran Kartı arızası (RAMDAC)
2 Kısa bip = Bellek eşlik (parity) hatası
3 Kısa bip = Belleğın ilk bölümünde (64K) hata
4 Kısa bip = Timer hatası
5 Kısa bip = İşlemci hatası
6 Kısa bip = Klavye(işlemcisi) hatası
7 Kısa bip = İşlemci hatası
8 Kısa bip = Ekran Kartı belleği(okuma/yazma) hatası
9 Kısa bip = Bios Rom hatası
10 Kısa bip = CMOS(okuma/yazma) hatası
11 Kısa bip = Tampon Bellek hatası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.