Cum. May 24th, 2019

Bilgisayar Sabit Disk Kotası Engelleme

Bilgisayarınız üzerindeki kullanıcılar gereksiz dosyalar ile veri diskinizi dolduruyor olabilir. Basit birkaç ayarlama yaparak kullanıcılara kota koyabilirsiniz. Bu kota sayesinde kullanıcılar sabit diskinizde belirli bir alan kullanacak ve o kotayı aşamayacaklar. Özellikle Rdp gibi paylaşım hizmetleri sunan kişiler için bu özellik çok önemlidir.            Dikkat etmeniz gereken durum, Windows işletim sisteminize kota koyabilmeniz için administrator tam yetkili kullanıcı olmanız gereklidir. Normal kullanıcılar bilgisayarın veri diskine kota koyamazlar, kota koyma yetkileri yoktur.Bilgisayarım bölümüne giriş yapın

Hangi veri diskinize kota koymak istiyorsanız ona sağ tıklayın ve özellikler diyin.

Sabit diskinizin genel özellikler bölümü açıldıktan sonra, Kota bölümüne giriş yapın. Bu bölümde kota ayarlarını göster bölümünü göreceksiniz. Bu bölüme tıklayın.

Bu bölüme tıkladıktan sonra kota yönetimini aktif hale getirebilirsiniz. Kota yönetimini aktif hale getirmek için “Kota yönetimini etkinleştir” butonundaki kutuya tıklayın.

Kota yönetimini etkinleştirdikten sonra bazı seçenekler bulunmaktadır:

  • Kota sınırını aşan kullanıcılara disk alanı verme: Bu bölümde belirlenen kotayı geçen kullanıcılar veri diskine herhangi bir dosya yükleyemez ve atamazlar. Ondan dolayı bu seçeneği seçmenizi önermemekteyiz. Rpd gibi hizmet sağlayıcısı iseniz, müşterilerinizi üzebilirsiniz.
  • Disk alanını sınırlamanız işin sınır bölümünü seçin. Bu bölümde kullanıcıların bilgisayar veri diskinizde ne kadar bir alan kullanabileceğini seçebilirsiniz. 500GB sabit diski bulunan bir bilgisayarınızda kullanıcılara %25 gibi bir alan verebilirsiniz. Buda 4 kullanıcı için 100GB gibi bir alandır. Tabi kullanıcılara göre bu alanı ayarlamak size kalmış bir durum
  • Kullanıcılar sabit disk kotası sınırını aştığı vakit bilgisayarınız bu konuda size rapor sunabilir. Bu günlüğü istediğiniz yere kayıt edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.