Paz. May 26th, 2019

Cenaze olduğunda ne yapılır ?

Konu Başlıkları

 1. Evde olan cenaze için ne yapmak gerekir ?
 2. Hastanede olan cenaze için ne yapmak gerekir ?
 3. Cenaze nasıl taşınır ?
 4. Yabancı uyruklu cenaze nasıl kaldırılır ?
 5. Bebek cenazelerinde farklı bir işlem yapılır mı?
 6. Kimsesiz cenaze için, nasıl işlem yapılır?
 7. Şehir mezarlığında var olan, eski aile mezarına yeni defin edilebilir mi?
 8. Şehir mezarlığı fiyatları nedir?
 9. Vefat etmemiş olduğu halde, şahsa ait organı mezara defin edebiliyor muyuz ?

1.) Evde olan cenaze için ne yapmak gerekir ?

Evde olan cenazelerde, bölge büyük şehir belediyesi veya ilçe belediyesi aranarak; belediye tabibi bilgilendirilir. Belediye tabibinin eve gelip, vefat eden şahsın; doğal yollar ile mi vefat ettiği yoksa adli bir yolla mı vefat ettiği, belediye tabibinin yapmış olduğu muayene neticesinde karar verir. Belediye tabibi ölümün şüpheli olduğunu düşünürse; adli tabibin cenazeyi muayene etmesi için adli tıp kurumuna sevk eder. Adli tabibin otopsisi neticesinde ölümün doğal olup olmadığına karar verir.

Vefat eden şahıs, doğal yollarla (Hastalık, Yaşlılık, vs…) gibi nedenlerle öldüğü tespit edilirse; belediye tabibi ölüm belgesi formu düzenler. (ÖBS)

Ölüm belgesi formu ile, cenaze sahipleri cenazesini, ücretli şehir mezarlıklarına veya maddi durumu müsait olmayan cenaze sahipleri için; ücretsiz (kimsesizler) mezarlıklarına defin yapabilirler.

2.) Hastanede olan cenaze için ne yapmak gerekir ?

Hastanede olan cenazeler için, ölüm belgesi formunu kurumun kendisi düzenler. Geri kalan işlemler, evde vefat eden cenaze ile aynı şekilde uygulanır. Hastanede dahi ölüm gerçekleşmiş olsa bile, cenaze sahipleri ölümün şüpheli olduğunu düşünürlerse; adli tabip cenazeyi adli tıp kurumuna sevk edip, otopsisini gerçekleştirip ölümün doğal olup olmadığına karar verir.

3.) Cenaze nasıl taşınır ?

Cenazeyi taşımak için, alınan ölüm belgesi formu (ÖBS) yanında, yol izin belgesi alınması gerekmektedir. Alınan yol izin belgesi ile cenazeyi, yol izin belgesinde belirtilen yere taşıma gerçekleştirebilirsiniz.

Üç yolla cenazemiz taşınabilir.

 1. Büyük şehir veya ilçe belediyelerinden araç istenebilir
 2. Cenazeyi taşımaya uygun, kendi aracı ile taşıyabilir.
 3. Hava yolu ile ücretsiz taşıma hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Ücretsiz taşıma işlemi sadece cenaze içindir. Cenaze yakını uçak bileti alarak seyahat edebilir.
 4. Cenaze sahibi, cenazesini kara yolu ile taşımak isterse, büyük şehir veya ilçe belediyelerden araç temin edememiş ise, kendi aracıda taşımaya müsait değil ise, özel cenaze taşıma hizmeti sunan firmalar aracılığıyla taşımasını gerçekleştirebilir.

4.) Yabancı uyruklu cenaze nasıl kaldırılır ?

Yabancı uyruklu cenaze, yurt içerisinde defini gerçekleştirilecek ise herhangi bir T.C vatandaşı gibi şehir mezarlığına, maddi durumu müsait olmayan cenaze ise kimsesizler mezarlığına defin edilebilir.

Yurt dışına nakili ise, bağlı bulunduğu konsolosluğa müracaat ederek; şehir veya ilçe belediyelerinden yol izin belgesi düzenlenerek den ve cenazenin tabutu mühürlenerek, taşıması gerçekleştirilir. Bu taşıma işlemi kara yolu yada hava yolu olarak, ücretsiz yapılmaktadır.

5.) Bebek cenazelerinde farklı bir işlem yapılır mı?

Bebek cenazelerinde, cenaze sahipleri özellikle düşük bebek cenazelerini kimsesizler mezarlığına defin etmeyi uygun görmekte, yetişkin cenaze ile aynı işlemler geçerlidir. Adli olup, olmadığı sorgusu yapılabilir. Taşıması şahsi araçlarıyla, yol izin belgesi dahilinde yapılabilir. Eğer ki kimsesizlere defin işlemi istenilirse, ilçe belediyelerden ücretsiz defin edilmesi için yazı alınabilir, sonrasında defin gerçekleştirilebilir.

6.) Kimsesiz cenaze için, nasıl işlem yapılır?

Kimsesiz cenazeler için, büyük şehir veya ilçe belediyeleri cenazenin doğal yollarla mı yoksa adli bir olay neticesinde mi vefat ettiği öncelikle tespit edilir.

Adli durumlarda, adli tabip cenazeyi muayene eder, ölüm sebebini belirler sonrasında eğer bir yakını yoksa, kimsesizler mezarlığına defin işlemi gerçekleşir.

Vefat eden şahıs, doğal yollarla vefat etmiş ise, cenaze yine büyük şehir ve ilçe belediyeleri tarafından kimsesizler mezarlığına defini gerçekleşir.

Kimsesizler mezarlığı, mezar yeri sabit olmasına rağmen her beş yılda bir üzerine yeni defin yapılmaktadır. Bu sebep den dolayı kimsesizler mezarlığı denilmiştir. Kimsesiz bir cenazenin kaydı mezarlıklar müdürlüğünde, hangi mezara defin edildiği bilinse de, cenazenin üzerinde yeni bir defin olma ihtimali olabilir.

7.) Şehir mezarlığında var olan, eski aile mezarına yeni defin edilebilir mi?

Aile fertlerinden, aile varisi olandan alınacak muvafakat yazısı ile mezar yeri daha önceki defini minimum beş yıl öncesine ait ise, defin işlemi gerçekleştirilebilir.

8.) Şehir mezarlığı fiyatları nedir?

Şehir mezarlığı fiyatı, günümüzde, Ankara karşı yaka ve orta köy mezarlığı için 700 tldir. Bu sıradan açılmış olan bir mezardır. Sıradan alınan bu mezar yerinin, hemen yanını aile fertlerinden biri satın almak isterse mezarın on katı kadar bir ücret ödemesi gerekmektedir. Diğer büyük şehirlerde de fiyatlar değişmektedir. Diğer büyük şehir fiyatları en kısa zamanda güncellenerek eklenecektir.

9.) Vefat etmemiş olduğu halde, şahsa ait organı mezara defin edebiliyor muyuz ?

Kesilen organ mezar yeri yoksa, mezar yeri satın alınarak yada var olan mezar yerine defini gerçekleştirilebilir. Bunun için büyük şehir ve ilçe belediyelerden define müsait yazısı alınması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.