Çar. May 22nd, 2019

Hafıza kartını dahili olarak kullanma

Akıllı telefon kullanıcıların dahili hafızası yeterli olmayabilir. Günümüzde genellikle daha fazla uygulama yüklemek isteyen Akıllı telefon kullanıcıları hafıza kartını dahili olarak kullanmak isterler. Android 6.0 sürümüyle bu özellik sunulsa bile telefon yapımcıları buna izin vermemektedir.Bunun nedeni telefonların donanım olarak zarar görmelerini istememeleridir.

Hafıza kartını dahili olarak kullanmanız mümkündür.

Hafıza kartını dahili yapma yöntemleri : 

Hafıza kartını günümüzde 2 yöntem ile dahili yapabilirsiniz.

Fastboot üzerinden : Telefonunuzu root yapmadan fastboot üzerinden hafıza kartını dahili hafıza yapabilirsiniz. Bunun için internet üzerinden telefon modeli ile fastboot dahili hafıza yapmayı araştırmanız gerekiyor.

İlk olarak telefonunuzun geliştirme modunu açacaksınız.

Bilgisayarınıza telefon driverlerini yükleyeceksiniz.

ADB Fastboot ile bağlanacak ve internet üzerinden sd kartı dahili yapma kodunu gireceksiniz.

Telefonunuzun direk yazılımına işlem yapıldığı için yanlış işleminiz android işletim sisteminin çökmesine neden olabilir.

Telefonunuzu root yaparak : Telefonunuzu root yaparak programlar üzerinden hafıza kartınızı dahili yapabilirsiniz. Günümüzde en çok tercih edilen program Link2Sd dir. Birçok program üzerinden uygulamalar veya oyunlar sd karta taşınabilir. Ama öncelikle yapmanız gereken sd kartınızı 3. part programlar ile ext4 olarak biçimlendirmeniz.

Hafıza kartını dahili yaptığınızda olumsuzluklar : 

  1. Uygulamalarınız daha geç çalışacaktır.
  2. Hafıza kartınızı çıkarttığınızda uygulamalarınız çalışmayacaktır. (Tekrar taktığınızda veri kaybı olacaktır)
  3. Telefonunuz hafıza kartındaki uygulamaları açtığında daha çok yorulacaktır
  4. Hafıza kartları class10 olsa bile dahili hafıza performansını sağlamayacaktır
  5. Dahili hafızalar ext4 sistem birimi kullanırlar. Dosyalar bozulduğunda kurtarılması zor olacaktır.
  6. Hafıza kartı bu iş için tasarlanmamıştır. Sadece depolama görevi için tasarlanmıştır. Bu yaptığınız hafıza kartına zarar verecektir.
  7. Telefonunuz açılırken hafıza kartındaki uygulamaları okumaya çalışır.Hafıza kartı çökerse telefon android veya logo yazısında kalır açılmaz. Hafıza kartını çıkartmanız gerekir.
  8. Link2sd gibi uygulamalar önce telefon hafızasına yükleme yapar. Sonra hafıza kartına taşır. Bunun sonucunda sürekli telefon hafızasına yazma silme işlemi gerçekleşir. Telefon hafızanız bundan dolayı yorulacaktır.
  9. Kullandığınız programlar birçok uygulama taşımada size yardımcı olmayacaktır.

Hafıza kartını dahili olarak kullandığınızda karşılaşacağınız sorunları bizzat kendim yaşadım. Google bize bu özelliği sundu ama nexus harici telefonlar veya tabletler bu özelliğe ayak uyduramamaktadır. Performans yetersizliğinden dolayı hafıza kartınızı eski haline getirmek isteyebilirsiniz. Ama uygulamalar hafıza kartından telefona taşınırken bozulacak ve veri kaybı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.