Paz. May 26th, 2019

Letgo Üzerinden Bilgisayar Almak

Günümüzde bilgisayar fiyatları oldukça çoğaldı. Ondan dolayı kullanıcıları bütçelerine uygun en iyi özellikte bilgisayar almak için letgoya bakıyorlar. Aslında letgo kadar güzel bir uygulama yoktur dünya üzerinde. Ama ne yazık ki ikinci el eşya almak her zaman riskli bir olaydır. Akaslan blog olarak bu riskleri nasıl en aza indirebiliriz onları söylemek isterim. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus konumunuzdur. Zengin bir kesimde iseniz ucuz bir fiyata çok güzel bilgisayarlar alabilirsiniz, Uyanık geçinen kesimlerde iseniz pahalı fiyata bozuk bilgisayarlar satın alabilirsiniz. Ayrıca elinde fazlalık bulunan kişileri önceliğinize ekleyin.

1.)Letgo Üzerinden Laptop Almak ;

İkinci el laptop almak oldukça risklidir. Bozulan veri diski , ram i veya ekranı değiştirilebilir. Peki anakartı bozulan laptoplar !!!. İşte bu başınızı oldukça ağrıtacaktır. Ondan dolayı ikinci el laptoplara yanaşmanızı önermiyorum. Yinede ikinci el laptop almak istiyorsanız.

Yeni nesil atom işlemcili laptoplardan uzak durun ; Marka vermek istemiyorum ama karşılaşmışsınızdır. 450 tl sıfır kutusunda laptop. Bu laptopların işlemci mimarisi tabletlerinkiyle aynıdır. Bu demek oluyor ki aldığınız laptop görünümlü aygıt aslında bir tablettir. Bu cihazlar ile basit oyunlar oynamayı bırakın web tarayıcılarını açarken bile oldukça zorlanacaktır. Buda kullanıcının laptopu kullanmayıp bir kenara atmasına neden olacaktır.

Eski laptoplar oldukça çok bulunmaktadır. İntel core 2 duo laptopa 500 tl isteyenler bile var. 2008 yıllarında üretilmiş bir işlemci daha ne kadar dayanabilecektir ?

Yeni nesil hor kullanılmış laptoplarda oldukça can sıkıcı olacaktır. İlerde sorunlar yaratabilir masraf çıkartabilir.

İkinci el laptop alırken dikkat etmeniz gerekenler ;

 1. Laptop markasını modelini öğrenin ; Laptopun markasını öğrendikten sonra internet üzerinden araştırma yapın. “Engin Markalı laptop notebookcheck” Notebookcheck bir web sitesidir. Laptopların ne zaman üretildiğini ve özelliklerini kapsamlı bir biçimde bize sunar. 03.06.2018 Tarihinde önerdiğim laptop en az 2015 yılında yapılmış olması.
 2. Sorunu olup olmadığını sorun ; Ne yazık ki bu işin kurnazları çoktur. Laptop bozuk olsa bile sorununu söylemeyecektir. Genellikle en çok yiyilen kazıklarda (Laptopun diskinde sektör bozukluğu olması , ekran kartı chipinin ısıtılıp yeniden hayata döndürülmesi gibi)
 3. Kasada kırıklar varmı ; Kullanıcı sinirden laptopa vurmuş olabilir. Bu şimdi sorun yaratmasada ilerde sorunlar yaratacaktır. Laptop çalıştığı anda darbe alırsa veri diski üzerinde sektör bozukluğu oluşabilir. Ondan dolayı kırıkların nerede olduğuna oldukça dikkat edin. Yanlarda kırıklar olabilir ama üstlerde ve menteşelerin olduğu yerlerdeki kırıklara dikkat edin.
 4. Laptop ne amaç ile kullanılmış ; Oyun amaçlı kullanılan laptoplar ısınır. Isınan laptopların chip ömrü daha kısa olur ondan dolayı laptopların ne amaçlı kullanıldığını öğrenmeniz gerek.
 5. Genelde bilgisayarcılar olur ; İkinci el laptop satış yapanlar genellikle bilgisayarcılardır. 2 Sene önce 200tl ye aldığı laptopu şimdi 600tlye satabilir. Genellikle telefon numarası isterler telefon üzerinden binlerce dil dökerler. Hemen uzaklaşılacak insanlardır.
 6. Genellikle öğrencileri tercih edin ; Öğrencilerin paraya ihtiyacları olabilir ondan dolayı elindeki laptopları satabilir. Her ne kadar temiz kullanmasalarda öğrenciler size laptopun sorunlarını dürüstce anlatacaklardır.

2.) Letgo üzerinden bilgisayar satın almak ;

Günümüzde vereceğiniz en mantıklı karalardan birisi olacaktır. Letgo üzerinden ikinci el muhteşem bilgisayarlar satın alınabilir. Kapatılan özel sektörler veya kamu kurumlarındaki kaliteli bilgisayarlar kömürlükte çürümeye mahkum edilmiş olabilir. Aldığınız o bilgisayarlar hem yorulmamıştır hemde basit bir bakım bir kaç ekipman ile canavar haline gelebilir. Letgo üzerinden masaüstü bilgisayarınıza parça satın almak istiyorsanız eğer ;

 

 1. İşlemci ; İşlemciler kolay kolay bozulmazlar. Aldığınızda deneyin. Çalışıyorsa alın.
 2. Anakart ; Aldığınızda deneyin. Üzerini göz ile kontrol edin kondansatörler şişmiş ise almayın.
 3. Hdd (Veri diski) ; Ne yazık ki riskini bilemediğimiz bir malzeme. Genellikle hard disklerde ikinci ele girmek oldukça risklidir. Çünkü disk üzerinde sektör bozuklukları olabilir.Aldığınız diski deneyerek alın.
  Önce hard diskinizi biçimlendirin
  Sonra içine yaklaşık 10gb boyutunda bir dosya atın. Genellikle sektör bozuklukları diskin başında olur
  Diskin kafa vurması veya farklı ses çıkartması durumunda bırakın.
 4. Ekran kartı ; İkinci el ekran kartı almak kumar oynamak gibidir. Ondan dolayı bu konuda tüyo veremiyorum.
 5. Ram : Riski en düşük parçalardır. Bilgisayarınıza takın çalışıyorsa alın. Ramler uzun yıllar boyunca çalışabilir. Kolayca bozulmazlar.
 6. Cd , Dvd okuyucular ; Sadece 1 cd veya dvd takarak okutmanız yeterlidir. Okumaz ise göz ayarı çekilmesi gerekiyor. Aldığınız kişi az bir bilgisayardan anlıyorsa ve aldığınız okuyucu bozuksa bırakın gitsin. Genellikle uçuk fiyatlar ile satılır. Lg Dvd okuyucu ve yazıcının ikinci el fiyatları günümüzde 15 – 25 tl gibi fiyatlar ile satılmaktadır.
 7. Power ; Yine riski en düşük olan donanımlardır. Aldığınızda deneyin çalışıyorsa kullanabilirsiniz.
 8. Monitörler ; Çalışıyorsa alın. Arka tarafındaki vidalarını kontrol edin. Tamir edilmiş , vidaları sökülmüş ise ekranı orada bırakın.

3.)Letgo üzerinden windows tablet almak ;

İkinci el tablet almak oldukça risklidir. Bu gün çalışan windows tablet yarın açılmayabilir. Dışarıdan temiz görünen tabletlerin içi binlerce kez tamir görmüş olabilir. Ondan dolayı ikinci el tablet almak kumar oynamak gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.