Cum. May 24th, 2019

Netbooklar için işletim sistemi önerisi

Zamanında küçük boyutlu olması ile popülerlik kazanmış netbooklar, tabletlerin çıkması ile popülerliğini kayıp bulunmaktadır. Küçük yapısı ve kasasına göre donanım yapısı yapılması gerekiyordu. Donanım üreticileri bu küçük kasa yapısında ısınmayacak donanımlar yapmayı üretti ama bu donanımlar Normal bir masaüstü bilgisayar veya laptoplar gibi güçlü yapıda değildi.

Netbook kullananlar için günümüzde en stabil olan işletim sistemlerini maddeler halinde açıklayacağız. Yaklaşık 4 yıldır kullandığım ve kullanmaya devam ettiğim intel atom n270 işlemcili, 1gb ramli netbook tecrübelerim ile işletim sistemi önerilerine başlıyorum.

1.) Windows 7 Starter

Netbooklar için en stabil işletim sistemlerinden birisidir. Ondan dolayı listemizin ilk sırasında yer almıştır. Yaptığım testlerde, windows xp den bile daha fazla performans elde ettim. Kesinlikle performans kaybı yaşamazsınız. Herhangi bir kısıtlama yoktur. Ama yeni nesil tarayıcıda 3 den fazla sekme açarsanız kasmalar meydana gelebilir. Ne kadar fazla uygulama yüklerseniz, bu uygulamalar arka planda çalışmıyorsa performansınızı etkilemez. Zaten windows 7 starter arka planda çalışan uygulamalar konusunda cimri davranmış durumda. Netbook kullanıcısı iseniz eğer kesinlikle performans açısında önerebileceğim işletim sistemidir. Windows 7 starter boşta 308mb ram kullanmaktadır.

2.) Windows 8.1

Windows 8.1 işletim sistemi yeni nesil arm işlemci yapısına göre çalışmaktadır. Netbooklarda da oldukça fazla performans göstermektedir. Özellikle office işleri, youtube video izlemek isteyen kullanıcılar için önermekteyim. Windows 7 startere göre daha fazla ram kullanmaktadır. Yaklaşık 600 mb ram kullanan windows 8.1 i basit ayarlar ile hızlandırabilirsiniz. Tarayıcınız yeni nesil tarayıcı ise, windows 8.1 işletim sisteminde 1 gb ram size yetmeyebilir. Sekme konusunda en fazla 3 tane açabilirsiniz 3 den fazla sekme aşırı derecede kasmalara sebep olacaktır. Youtube gibi sitelerde stabil olarak gezebilir, 360p videoları sorunsuz bir şekilde izleyebilirsiniz. Benim yaşadığım sorunlardan birisine gelecek olursak, donanım uyumsuzluğu olmasıdır. Netbooklar eski bilgisayarlar olduğundan dolayı, windows 8.1 ile uyumlu olmayabiliyor. Ayrıca arka planda çalışan windows 8.1 güncellemeleri netbookunuzu oldukça zorlamaktadır. Bu güncellemeleri kapatır veya yaparsanız aşırı derecede performans elde edebilirsiniz.

3.) Windows xp

Windows 7 starterden daha fazla kaynak kullanmaktadır. Boşta iken yaklaşık olarak 502Mb ram kullanmaktadır. Ayrıca eski bir işletim sistemi olduğundan dolayı birçok açığı bulunmakta ve yeni nesil uygulamalara ayak uyduramamaktadır. Kısacası pek önerdiğim işletim sistemi değildir.

4.) Linux Sürümleri

Netbooklar için birçok linux sürümü bulunmaktadır. Ancak linux toplu bir işletim sistemi olmadığından dolayı her zaman sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorum. Geliştiricilerin birçoğu yabancı programcılar olduğu ve tek olduğu için dil desteği konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Denemek istiyorsanız Linux mint’i deneyebilirsiniz.

5.) Windows 10

Windows 10 yüklendiği andan itibaren güncellemelere başlar. Buda netbookunuzu hayattan bezdirebilir. Windows 10 işletim sisteminde güncellemelerin kapatılması oldukça zordur ve netbookların donanım yapısı ile tam uyumlu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.