Cum. May 24th, 2019

Oyun oynamak telefona zarar verir mi?

Bu konuya girdiğinize göre, telefonda çok oyun oynayan kişilerdensiniz.

Telefonların işlemcileri arm mimarisine sahiptir. Bu işlemciler oldukça güçlüdür ancak hiçbiri soğutma için ek bir donanım kullanmazlar. Bazı firmalar ısınmayı düşünmüş ve buna ek olarak işlemci soğutma olayını telefon kasasında bulunan metal kısımdan almış.

Bilgisayardaki işlemci fanları gibi telefonunuzda fan yoktur.

Endişelenmeyin, bu işlemciler, uzun süre yük altında kalmadığına fazla ısınmazlar. Uzun süre yük altında kalma olayı, uzun süre oyun oynama olayıdır.

Pubg gibi oyunlar, telefonunuzu oldukça fazla yük altına sokabilirler. Kesintisiz olarak 1 saat 30 dakika boyunca Pubg gibi oyunları oynayabilirsiniz. Belirli bir süre sonra telefonunuzun sıcaklığını elinizde hissedeceksiniz. Biraz telefonunuzu dinlendirmeniz gerekiyor.

Oyunda aşırı derecede ısınan telefonlar

Uzun zamandır telefonunuzda oyun oynuyorsunuz. Telefonunuz çok ısındı ama oyunu bırakmak istemiyorsunuz. Peki bunun risklerini biliyor musunuz ?

  • Aşırı ısınmadan dolayı telefonunuzdaki lehim topları erir.
  • Telefonunuzun bootloader chipi zarar görebilir
  • Isınan bataryanın ömrü daha kısa olacaktır
  • Telefonunuzun ekran pikselleri, ısınmadan dolayı zarar görecektir. Böylece ekranda renk solması görülecektir.

Oyundan sonra telefonunuz sıcakken şarj etmeyin

Oyun oynadınız, telefonunuz ısındı. Oyundan sonra sıcakken telefonunuzu şarj etmeyin. Çünkü sadece işlemci ve gpu chipiniz ısınmıyor. Bataryanız da ısınıyor. Oyundan sonra sıcak bataryayı şarj etmek, batarya ömrünü oldukça kısaltacaktır. Bazı bataryalar bu bilinç dışı şarjlardan dolayı patlayabilir. Bataryanızın ve telefonunuzun soğumasını bekleyin. Daha sonra şarj edebilirsiniz.

Telefon şarj olurken, oyun oynamayın

Şarj olan bataryada oyun oynamak, bataryanızın kısa sürede ısınmasına neden olacaktır. Ayrıca bataryanızın ömrü de kısalacaktır. Isınan batarya telefonu da ısıtır. Telefon sıcakken oyun oynama riskleri yukarıdaki paragraf da yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.