Paz. May 26th, 2019

Oyunlarda Yapay Zekalar

oyunlardaki yapay zekalar

Bilgisayar oyunu veya android telefon oyunları olsun her zaman merak etmişizdir , yapay oyuncuları. Örnek vermek gerekirse araba yarışı oyunu oynayan kişiler diğer arabaların yapay zeka sisteminin nasıl çalıştığını merak etmektedirler. Oyundaki yapay zekalar belli algoritma’dır.

Oyunlardaki yapay zekalar belli algoritmalardır

Bilgisayardaki satranç oyunundan basit örnekler ile başlamak isterim.

Siz satrançta hamle yaptığınız anda bilgisayar yapacağınız hamleye karşılık hamle vermektedir.

Örnek olarak : Siz piyonu ileri oynattığınızda , yapay zeka piyonu ileri oynatmanız karşılığında belirlenmiş kodlardan bir seçim yapacaktır. Bir piyon oynatabilir veya at ı çıkartabilir. Satranç oyununun herhangi bir sınırı yoktur. Ama bilgisayarlardaki yapay zekalı satranç oyunlarının belli bir hamle sınırı vardır. Programcı tarafından hamleler yüklenmiştir.

Demek ki yapay zekalar bizim hamlelerimize karşılık veren belirli algoritmalarmış.

Basit bir araba yarışı oyununda rakiplerinizde belirli bir algoritmaya göre hazırlanmıştır. Tek amaçları en hızlı şekilde bitiş noktasına varmak olduğunu düşünebilirsiniz , Ama ne yazık ki öyle değil :). Bu oyunda arabalara verilen belirli algoritmalar vardır. Sistem araçların içinden en iyi olanı seçer , öbür arabalara sakarlık , iyi kayma , rampalarda başarılar gibi özellikler atar. Bunlar programcılar tarafından hazırlanan algoritmalardır.

 

4 ay önce age of empires 2 oyununun yapay zeka argoritmasını inceledim. Oyunu sevenlerin ilgisini çekmiştir , oyunu bilmeyenler internet üzerinden arajtırma yapabilirler. Dünyanın en büyük ve en sevilen strateji oyunlarından biri. Genellikle tutulan 2. sürümüdür. Oyunun yapay zekasını incelemek için yeni dünya yaratma seçeneğini kullandım. Maddeler halinde açıklamak isterim.

 

  • Boş dünya olduğunda : Düşmanlar elindeki kaynaklarla sürekli işçi yapıyor ve kaynak arıyorlar
  • Ağaç ve maden kaynağı verdiğimde : Elindeki bütün yiyecek kaynağı ile işçi yapılıyor , Onlarla sadece maden topluyorlar. Kesinlikle market kullanmıyorlar.
  • Yiyecek ve kaynak verdiğimde : Elindeki bütün kaynakları kısa sürede bitiriyorlar , ve tarla yapıyorlar. Yiyecek eklemem onlardaki tarla algoritmasını açmış durumda.
  • Bütün kaynakları 20000 olarak verdiğimde ve güzel bir haritada : Bütün yapay zekalar hızlıca gelişiyor , şehir merkezinin yanına kale yapıyor. Bu düzeni aynı haritadaki bütün yapay zeka oyuncuları yapıyor. Buda demek oluyor ki oyundaki bütün yapay zekalar aynı algoritma sistemi ile çalışıyor.
  • Oyundaki harita değişikliğine göre yapay zekalar gelişiyor yada gelişemiyor. Demek oluyor ki düşmanın gelişmesi haritayla ilgili.

Oyunlardaki yapay zekalar , bizlerin uyguladığı belirli hamlelere göre hareket etmektedirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.