Paz. May 26th, 2019

Para biriktirme yöntemleri

Günümüzde para birikimi yapmanın önemini hepimiz biliyoruz. Peki ne kadar birikim yapabiliyorsunuz ?

1.) Gereksiz eşyalardan kurturun

1.) Gereksiz eşyaları onarmak için harcama yapmayın. (Gereksiz eşyaları onarmaya çalışmak yeni parçalar almak demektir. Buda kişiyi gereksiz masraflara sokmaktadır. Ayrıca bu malzemeler ile onarılan eski eşyalar belli bir süre sonra tekrar sorun çıkartmaktadır ve masraf sağlamaktadır)

2.) Gereksiz eşyaları letgo gibi ikinci el platformlarıda satın. (Birinci maddede söylediğim gibi. Gereksiz malzemelerde kurturmanız gereklidir. Onları onarmaya çalışmayın gerekirse yok fiyatına satışını yapın. )

2.)İhtiyacınız Olmayan Malzemeleri Almayın

Günümüzün en önemli hastalıklarından biridir. İhtiyacı olmadığı halde malzeme almak. Bu tür malzemeler kullanılmamakla beraber evinizin bir köşesinde çürüyecektir.

3.)En büyük para tuzakları Telefonlar

Günümüzde en çok para harcanan cihazlardan birisi akıllı telefonlardır. Genellikle üreticiler tarafından 1 yıl sonra telefona güncelleme desteği verilmemektedir. Kullanıcılar yeni nesil uygulamaları kullanmak için güncel versiyonu olan daha yüksek model telefonlar tercih ederler. Birdahaki sene daha yüksek sonraki sene daha yüksek. Kısacası telefonlarda günümüzde kumar gibidir. Sizler bu konuda bilinçli olmalısınız. Güncelleme konusunda en iyi desteği sunan markaları tercih ediniz. Örnek vermek gerekirse ; Türk yapımı general mobile güncelleme konusunda kullanıcılarını mutlu etmektedir. Ondan dolayı bu markaları seçebilirsiniz.

 

4.) Kredi ve Kredi Kartı Düşmandır

Kredi çeken bir insan akıllı insan değildir.

1.) Çektiği kredinin yarısını faiz olarak öder. ( 20.000 tl kredi çeken bir kişi 29.000 tl geri ödeme yapar. Bunun 9.000 tlsi faizdir) Ama ne kolay görünüyor değilmi ? Aylık 1.000 tl , 1.000 tl ödenir. Bu mantıkla giden insanlar geleceği göremeyenlerdir.

Kredi kartı kullanan kişilerde günümüzde çok sıkıntı çekmektedirler.

Kredi kartı kullanan kişilerin %78 nin gereksiz harcama yaptıkları tespit edilmiştir. Bir avm de 25 tl bir çay içen kişi genellikle ödemeyi kredi kartıyla yapan kişilerdir. Ama ne yazıkki arkadaşlar bu parayı ödüyorsunuz çünkü siz BORÇLANIYORSUNUZ.

5.)Araba

Gençlerin kız tavlama ayağına aldığı arabalar gençlerin geleceğini yok ediyor. Özellikle günümüzde ( genellikle bayanlar ) Kredi çekerek araba almak moda olmuş durumda.

Araba rahatlık => Rahatlık istenilen yere araba ile gidilmesi => İstenilen yere araba ile gidilmesi BENZİN => Benzin de paradır

Ayrıca en kötü arabanın masrafı Benzin hariç yıllık 2400tldir. Asgari ücret ile çalışan birinin aylık maaşı arabaya gitmektedir. Araba ile kız tavlamak isteyen bir erkek veya araba ile avm dolaşmak isteyen bir bayanın giderlerini asgari ücret karşılamayacaktır. Hatta 2500 tl bile karşılamayacaktır.

6.) Sigara

Günlük 2 paket sigara içen bir kişi aylık 600 tl sini yakıp içine çekebilir. Sigara hem sağlık açısından zararlı hemde gelir konusunda zararlıdır.

Genellikle geçim sıkıntısı yaşayan kişiler günlük 2 paket sigara içmekten çekinmezler. Sigarayı bıraksalar aylık 600tl evlere fazladan para girecektir.

Sigarayı bırakmak çok kolay. https://alo171.saglik.gov.tr/ Sitesine giriş yapıyorsunuz. Onlar size hastaneden randevu veriyorlar. Hastaneye giderek ilaç tedavisi ile sigarayı bırakabiliyorsunuz. Sadece azimli olmanız gereklidir.

 

7.)Alışverişinizi nakit para ile yapın

Nakit para ile yaptığınız alışverişlerde paranız elinizden gider. Bu sizi para harcama konusunda daha bilinçli yapmaktadır. Harcamalarınızda daha dikkatli olursunuz. Kısacası paranızı elden vermek sizi harcama konusunda daha bilinçli yapacaktır.

8.) Geri Dönüşüm

Bir eşyanın kirlenmesi sizin gözünüzde çekiciliğini yitirecektir. Peki bu eşyayı güzelce temizleseniz ?

İlk günkü gibi olacaktır. Buda sizi yeni eşya alma isteğinden kurtaracaktır.

Günümüzde geçim sıkıntısı geçiren kişilerden birinde en büyük sıkıntı eşya değeri bilmemektir. Son zamanlarda yeni alınan mobilyalardan dolayı eski mobilyaların sokaklara atıldığını görmektesiniz. Eski mobilyanız balkonunuzda malzeme dolabı olabilir. Ayrıca kullanılabilecek kısımları saklanabilir. (Somunları , civataları , düz tahta bölümleri).

 

9.)Online alışverişlerden uzak durun

Günümüzde alışverişin %38 i internet üzerinden sağlanmaktadır. İnternet üzerinden yapılan alışverişler kredi kartı , banka kartı ve kapıda ödeme ile yapılmaktadır. Kapıda ödeme günümüzde pek kullanılmamaktadır.

Kredi kartı veya banka kartı üzerinden internetten yapılan alışverişler göze batmamaktadır. Genellikle yok görülmektedir ama ne yazıkki ödeme günüde gelmektedir.

 

Para biriktirme yöntemleri maddeler halinde ;

 1. Gereksiz eşyalara harcama yapmayın
 2. Gereksiz eşyaları onarmaya çalışmayın
 3. Gereksiz eşyaları ikinci el platformlarıda satın
 4. Araba ile gezmek gibi saçma hobilerden vazgeçin
 5. Mümkün olduğu kadar kredi den uzak durun
 6. Kredi kartlarına kesinlikle bulaşmayın. Alternatif olarak banka kartını kredi kartı niyetine kullanabilirsiniz
 7. Sigaradan kurturmaya çalışın
 8. İhtiyacınız olmayan malzemeleri güzelliğinden dolayı almayın
 9. Mp3 çalar , selfie çubuğu gibi gereksiz eşyalar almayın. Bunlar anlık mutluluk sağlar. Belli bir süre sonra kenarda çürümeye terk edilir.
 10.  Güncelleme konusunda sıkıntı yaratan telefon firmalarından telefon almayın. İlerde model yükseltmeniz gerekecektir. Siz farkına varmasanızda bu bir kapitalizm zorlamasıdır
 11. Bilgisayar oyunlarından münkün olduğu kadar uzaklaşın. İnternet üzerinden kendinize hobi edinmeye bakın. ( Bilgisayar oyun yapımcıları donanım firmaları ile anlaşmalı çalışmaktadırlar. Yeni çıkan donanıma göre oyun yapmaktadırlar. Oyuncu bu oyunları oynamak için o donanımı almak ister. ) Donanım => Bilgisayar parçası
 12. Mobil platformdaki oyunlara para vermeyin. Gerekirse internet üzerinden illegal indirin ve oynayın
 13. Tablet gibi  gereksiz cihazlardan uzak durun. (Tabletler geçici hevesdir.)
 14. Mümkün olduğu kadar alışverişlerinizi nakit para ile yapın.
 15. Lüks gösterişten uzak durun. Günümüzde geçim sıkıntısı yaşayan kişiler genellikle lüks gösteriş yapmaktadır. Bu size oldukça zarar verecektir.
 16. Online alışverişlerden uzak durun

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.