Paz. May 26th, 2019

Ruh Sağlığına Zarar veren Davranışlar

Yeni bir yıl gelirken, nerede olduğumuzu ve ne yaptığımızı sorgulamaya başlarız. Acaba bu yıl kendimize neler katabildik, düşündüğümüz planları yapabildik mi? Veya sadece evde televizyon başında mı oturduk?

                Her zaman hayaller kuralız. Çoğumuz bu hayalleri gerçekleştirmek ister ama gerçekleştiremez. Bu hayalleri gerçekleştirmeyi engelleyen neden, aslında kendimizdir.  Aslında bu engellemeler, farkında olmadan ruh sağlığımıza zarar veren davranışlardır. Bu davranışlardan dört tanesini sizlere sunacağız. Bu davranışların neler olduğunu ve nasıl korunabileceğinizi açıklayacağız.

1.) Herkesi memnun etmeye çalışmak

Bir zamanlar, arkadaşlarımızın olumsuz isteklerine hayır demek istediğimizde hepimiz evet demiştik.

Günümüzde haksız olan arkadaşlarımıza gerçeği söylemek yerine destek vermekteyiz. Arkadaşımızı incitmemek için söylediğimiz bu yalanlar ne kadar doğru görünse de aslında yanlış bir davranıştır. Aslında bu başkalarını sürekli memnun etme davranışlarıdır. Arkadaşlarınızın yanlışını bildiğiniz halde, o memnun olsun diye söylediğiniz sözler aslında sizin düşünemediğinizi ve yaşamadığınızı göstermektedir.

                Herkesle aynı fikirde gibi davranıyorsanız, birisi size kızgın olduğunda rahatsızlık hissediyor ve bu duygularınızı itiraf edemiyorsanız, insanları memnun etmek için çok fazla enerji harcıyorsunuz demektir. Bu sizi hem yoracaktır hem de endişeli olmanızı sağlayacaktır. Bu davranışı hemen şimdi durdurmalıyız. Yapmak istemediğin şeylere hayır demek veya aynı fikirde olmadığın konuları tartışmak seni kötü bir insan yapmaz. Bu kötü davranışı kaldırmak istiyorsanız, küçük şeylere hayır demekle başlayın.

2.) Geçmişte yaşamak

Geçmişte yaşamak, geçmişte yapılan hataları düşünmek, yapılan en büyük hatalardan birisidir. Geçmişteki hataları düşünmek size yeni hatalar yapabilme yolları açacaktır. Geçmiş, geçmişte kalmıştır. Önemli olan şu anda hayata devam etmek ve geçmişteki hataları affetmektir. Anı yaşıyor ve geçmişi takmıyorsanız, sizden mutlusunun olduğunu düşünmüyorum.

Size karşı yanlış davranışları bulunan, size zarar veren kişilere karşı kin tutmanız sadece size zarar verecektir. Bu kişileri affederek bu zarardan kurtulabilirsiniz.

Bu günü anlık olarak yaşamaya başlayın. Size verilen zamanın kıymetini bilin. Küçük şeylerden mutlu olmaya başlayın. Şu anki zaman ilerlediğinde, asla geri gelmeyeceğini bilin.  Geçmişteki hatalarınızı şimdi affederek bu kötü davranışa son vermeye şimdi başlayın.

3.) Kendini Küçük Düşürmek

Başkalarına karşı, kendinizle ilgili olumsuz konuşmaya başladığınızda, özgüveninize zarar vermektesiniz. Bu konuşmalar, başkalarının bizi aşağı çekmesi için fırsat yaratmaktadır. Kendinizi alt etmenin en önemli nedenlerinden birisi özgüven ve öz sevgi eksikliğidir.

                Gerçekten kötü bir eleştirmensiniz. Kendi yeteneklerinizi ve farklılıklarınızı anlamak yerine, kusurlarınıza ve yanlış yaptığınız şeylere odaklanıyorsunuz. Kendiniz hakkında kötü düşünmeyi bırakıp kendinizi daha çok sevmeye başlamanız gerekiyor.  Size mutluluk getiren şeyleri yapmaya başlayın. Bu yaptıklarınız mutlu olmanızı sağlayacaktır. Dürüst olmak gerekirse, hayat zor ve biz en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

4.) Korkularınızı yenin

İşyerindeki kariyer düşüş yaşamak, ilişkinizi sonlandırmak, yeni bir şehre taşınıyor olmak korkunç bir şey olabilir. İnsanlar yaşamı boyunca bilinmeyenlerden korkarlar. Ama bilinmeyen yollara gitmek hayatınızın en iyi zamanlarını oluşturabilir. Korkularınızı yenmenin en etkili yolu onun üzerine gitmektir. Bu sizin değişmenize yardımcı olacaktır.

Değişime başlamanın diğer bir yolu ise hayatınıza yeni şeyler katan insanları tercih etmenizdir. Sizi şu anda kötü hissettiren negatif insanlardan uzak durun. Ayrıca her şeyi kontrol edemeyeceğinizi de bilmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.