Paz. May 26th, 2019

Skype hesap güvenliği

Dünya üzerinde 300 milyondan fazla kullanıcısı olan Skype , en popüler iletişim araçlarından biridir.

Skype’ın popüler olması, siber korsanları üzerine çekmektedir. Korsanlar skype hesabınızı ele geçirerek sizde fidye isteyebilir, Arkadaşlarınıza zararlı içerikler gönderebilir veya eposta adresinizdeki bilgilerinizi çalabilir.

                Arkadaşlarınız ve aileniz ile iletişim kurmak için düzenli olarak Skype kullanıyorsanız birkaç güvenlik önlemi almanız gerekir. Aşağıdaki verdiğimiz güvenlik ipuçlarını yaptığınızda, Skype hesabınız daha güvenli hale gelecektir. Yaptığınız bu basit güvenlik önlemleri, siber korsanların hesabınızı ele geçirmesini engelleyecektir.

  • Skype’ı Her zaman güncelleştirin

Siber korsanlar, internet kullanıcılarının bilgilerini ele geçirmek için her geçen gün yeni yöntemler aramakta ve yeni nesil kötü niyetli yazılımlar çıkartmaktadır. Bu yöntemlerden birisi ise uygulama açıklarını kullanarak bilgileri ele geçirmeye çalışmaktır. Güncellemeler kullanıcılara can sıkıcı olarak gelebilir. Ama her uygulama üreticisi bu açıkları kapatmak için güncellemeler getirmektedir. Eski sürüm uygulamalar her zaman risk taşımaktadır.  Skype adresinizi güvence altına almanın en etkili yollarından birisi, uygulamanızı sürekli güncel tutmaktır. Bu güncelleme sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Her zaman güncelleme yapabilecek zamanınızın olmadığını düşünüyorsanız, Skype uygulamanızı 2 haftada veya ayda 1 güncelleyebilirsiniz.

  • VPN kullanın

Kamuya açık ücretsiz wifi ağları, hackerler tarafından ele geçirilmiş olabilir. Kamuya açık wifi alanı kullanıyorsanız, hackerler sizi takip edebilir veya bilgilerinizi ele geçirebilir. Sadece kamuya açık wifi alanları değil, hackerler evinizin ağını da ele geçirmiş olabilir.

Vpn (Sanal Özel Ağ), Sizi kendi ağı içinde gizleyen yaygın bir uygulamadır. Hackerler ağınızı ele geçirse bile, vpn kullanan bilgisayar kullanıcılarını bu ağ üzerinden takip edemezler. Özel bir şifreleme yöntemi ile bağlantı sağlayan vpnlerde takip edilmeniz imkânsızdır. (Tabi bilgisayarınızda virüs yoksa). Özellikle android telefonunuz üzerinden skype uygulaması kullanıyorsanız, ücretsiz binlerce vpn uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Bizim önerdiğimiz ücretsiz en popüler Vpn uygulaması; SuperVpn’dir.

  • Her zaman Antivirüs Yazılımı Kullanın

Skype uygulamasını ne kadar güvende tutsanız bile, bilgisayarınızda bulunan başka bir uygulama bilgilerinizin ele geçirilmesini sağlayabilir. Bilgisayarda bulunan uygulamalarınızı sürekli güncelleyemez ve takip edemezsiniz. Ayrıca bilgisayara bulaşan bir virüsü ise anlamanız oldukça zordur. Günümüzde birçok antivirüs programı çok katmanlı koruma sağlamakta, uygulamalarınızı otomatik güncellemektedir. Skype hesabınızın güvenliği için öncelikle bilgisayarınızın güvende olması olması gereklidir.

  • Bilinmeyen İletişim İsteklerini Kabul Etmeyin

Kötü niyetli kişiler, sahte skype hesapları açarak kullanıcılar ile iletişim kurmayı denerler. Bilmediğiniz kişiden mesaj geliyorsa, profilinde gerçekçi bir resim yoksa; konuşma isteğini kabul etmeyin. Eğer bu konuşmayı devam ettirirseniz, sizi belirli bir sitelere yönlendirmek için linkler gönderecektir. Bu linklere tıkladığınızda, virüslü veya phishing sitelerine yönlendirilebilirsiniz. 

Skype kullanan kullanıcılar için genel güvenlik önlemlerini sunmuş bulunmaktayız. En iyi güvenlik, bilinçli kullanıcı olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.