Cum. May 24th, 2019

Sosyal medyada boş zaman geçirmek

Sosyal medya üzerinde, boş zaman geçirdiğinizi düşünüyorsanız bu konuyu okumaya devam edebilirsiniz. Sosyal medya üzerinden gereksiz sayfalara pirim kazandırıyor, yalan haberlere inanıyor hatta insanlar ile küfürlü yazışmalara girebiliyorsunuz. Bunların size hiçbir getirisi olmayacaktır. Bilgisayar kullanmayı seviyor olabilirsiniz. Ancak bilgisayarınızı sosyal medya yerine, size fayda sağlayacak alanlarda kullanabilirsiniz. Bu alanlar size ilerleyen zamanlarda ek gelir sağlayabilir veya hayatınız boyunca yapacağınız işler olabilir.

1.) Programlama dillerini öğrenin

Programlama dili öğrenmek, yabancı dil öğrenmek ile aynı mantıktadır.

C, C++ veya C# ölümsüz programlama dilleri

Bilgisayar programı hazırlamak isteyenler bu diller ile başlayabilirler. Bütün işletim sistemleri ve bilgisayar platformları ile uyumlu programları bu dilleri ile hazırlayabilirsiniz. Bildiğim kadarı ile eski yıllarda bilgisayar programları, assembly ile yazılıyordu. Assembly ile bilgisayar programı hazırlamak çok zordu. Assembly üzerinden program hazırlamak için, profesörler bir araya geliyordu. Dışarıda bulunan insanlar bu programlama dilini öğrenemiyordu. Ancak şimdi C programlama dili var. Öğrenebilmeniz için, internet üzerinde birçok kaynak bulunuyor. Buda bir fırsattır.

Html, Php, Asp, Mysql, Css, Javascript

Websiteleri yapmak için bu dilleri öğrenebilirsiniz. Özellikle mysql veritabanı olayını öğrenmek size ömür boyu ekmek kazandırabilir. Css ve javascript dillerini öğrenerek birbirinden güzel butonlar, temalar yapabilirsiniz. Büyük firmalara, hazırladığınız php veya asp scriptleri satabilirsiniz. Bir arkadaşım var kendisi çok zeki bir insandır. Bu dilleri öğrendi ve güzel bir blog scripti hazırladı. Bu scripti codecanyon üzerinden sattı. Dolar üzerinden satış yaptığından dolayı, şu anda ayda asgari ücretin 5 katını kazanıyor. Yaklaşık 8.000Tl civarı para.

2.) Bir blog sitesi açabilirsiniz

Sosyal medyada bulunan klavye delikanlılarına cevap vermekle zaman kayıp etmeyin. Bırakın kim kimi asıyor, kesiyorsa kessin. İnternet üzerinden ücretsiz blog hizmeti sağlayan birçok firma bulunmaktadır. Google arama motoru da bu hizmeti sunmaktadır. Gmail hesabınız var ise, blogger sitesinden kendinize özel bir blog alabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bloğunuzu taşıyabilir işleri daha da büyütebilirsiniz. Blogcu olmak, araştırma yapmak demektir. İlerleyen zamanlarda makale hazırlamak için yabancı kaynakları inceleyeceksiniz. Bu yabancı kaynaklar sizin gelişiminize fayda sağlayacaktır.

Blog size para kazandırabilir. Blog yazmayı seviyor ancak blog siteleri ile uğraşmak istemiyorsanız, makalelerinizi belirli ücret karşılığında blog sahiplerine satabilirsiniz. Buda size ek bir kazanç kapısı olabilir.

3.) Üretin

İnternet üzerinde, elinizdeki malzemelerden geri dönüşüm yapabilmenizi gösteren birçok kaynak bulunmaktadır. Yabancı kaynakları takip edin. Biliyorsunuz ki google chrome internet tarayıcısının, ingilizce makaleleri çevirme özelliği bulunmaktadır. Paragrafları anlamsız bir biçimde çevirse de, anlam çıkartacağınızdan eminim. En azından görselleri izleyerek üretim hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Böyle bir düşünceniz var ise, kağıt katma sanatından (origami) başlayabilirsiniz.

Bunların hiçbirini yapmak istemiyorsanız, Gezin

Sosyal medya üzerinde boş vakit geçirmek yerine gezmeyi tercih edebilirsiniz. Gezmek için çok para harcamanız gerekmiyor. Yeni mekanlar görmek sizi daha çok mutlu edecek, sosyal medya bağımlılığından sizi kurtaracaktır.

Bu makalemi ilerleyen zamanlarda güncellemeyi düşünüyorum. Konu altına yorum atmayı unutmayın. Bildiklerinizi konuya ekleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.