Paz. May 26th, 2019

Spam websiteleri

Günümüzdeki en büyük sorunlardan biri olan spam websitelerinin internet kullanıcılarına nekadar çok zarar verdiğini merak ediyormusunuz ?

1.Kullanıcıya tam bilgileri vermezler 

Spam websiteleri kullanıcılara tam bilgi vermezler. İnternet kullanıcılarına bilgi sunma gibi gereksinimleri yoktur. Onlar anlık yaşarlar. Kullanıcılar spam sitelere giriş yaptığı anda arama yaptığı sualin cevabını bulamaz. Genellikle arka sekmede birden çok reklam sekmeleri açılır. Program , yazılım arayan kullanıcılar genellikle bu sorunlarla çok karşılaşırlar. Olmayan yazılım isimi varmış gibi gösterilip reklam sitelerine yönlendirilir. Günümüzde internet üzerinden doğru bilgiye ulaşmayı zorlaştıran bu siteler hakkında arama motorlarının duyarlı olmaları gereklidir. Olmayan bilgileri de olmuş gibi gösterirler. En çok günümüzde spamı haber siteleri yapmaktadır.

2.Tek amaçları daha çok kazanmak

Bu sitelerin tek amacı para kazanmaktır. Kullanıcılar sitelere giriş yaptığı anda berbat ötesi bir tasarımla karşılaşırlar. Yanlışlıkla dokunduğumuz boşluklarda bile reklam sekmeleri açılır. Ayrıca bazı spam siteler kendilerinden bile vazgeçmiş durumda. Kullanıcıları direk reklam sitesine yönlendirmekte ve sekmede geri gitme durumu engellenmektedir.

 

3. Yeni webmaster arkadaşların önlerinde her zaman engeldirler 

Resimdeki arkadaşımız belki yeni girdi bu işlere ek gelir sağlamak veya geleceğinin projesini hayata geçirmek için. Spam siteler bunlara izin verirmi ? Amatör webmaster arkadaşımız sitesine açacağı konular ile ilgili arajtırma yaparken basit bir kelimede bile spam sitelerin etiketlerini görmektedir. Arkadaşımız özenerek konusunu açar ama

 1. Arama motorlarından torpilli sitelerin etiketlerini bile geçemez
 2. Tamamen özgün biçimde hazırlanmış konuları spamcılar tarafından çalınır
 3. Arama motorları özgün siteyi spam olarak görür
 4. Arkadaşımızın emekleri boşa gider

Sonra özgünlük istiyor arama motorları 🙂

4.Kategorileri yoktur

Bu sitelerin kategorileri , nelere hizmet ettikleri belli değildir. Oyun hakkında bilgi edinmek istersin bu siteler , Bilgisayar hakkında yardım ararsın bu siteler, Televizyon kanalları ararsın bu siteler hatta adult aradığında bile bu siteler karşınıza çıkmaktadır. İşin kötü yanı şudur ki kullanıcılar aradıklarını kesinlikle bulamazlar. İnternet ortamını çöplüğe dönüştürürler.

5.Virüslüdürler

Spam siteler aldıkları reklamların içeriklerine bakmazlar. Onlar sadece reklamdan gelecek paralara bakarlar. Kötü niyetli yazılımcılar kullanıcı bilgilerini ele geçirmek için keyloger , trojen tarzı yazılımlar yaparlar. Bunu reklam olarak ayarlar ve bu spam sitelere verirler. Spam sitelere giren amatör internet kullanıcıları bu reklam sitelerine yönlendirilirler. Amatör kullanıcıların yanlışlıkla tıklamaları bile akıllı telefonlara veya bilgisayarlara zarar verecek yazılımları bulaştırmasına neden olabilir.

Spam sitelerin zararlarını azda olsa belirtmeye çalıştık.Günümüzde spam siteleri sayıları az değildir. Kısa sürede vurgun yapan  bu spam siteler birçok internet kullanıcısına zarar vermektedir. Spam sitelerin genellikle kastığı kategoriler

 1. Film dizi izlemeleri
 2. Android bilgisayar oyunları
 3. Warez illegal programlar
 4. Burçlar
 5. Gündemdeki konular
 6. Siyaset
 7. daha birçok örneği

Spam sitelerden korunmak için tarayıcı reklam engelleyici eklentiler kullanabilirsiniz. Kısa sürede spam sitelerden korunmak istiyen amatör kullanıcılar için detaylı bir konu oluşturacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.