Paz. May 26th, 2019

Tablet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Ucuz fiyata araştırma yapılmadan alınan tabletler kısa süre sonra kullanılmaz duruma gelmektedir. Android tabletleriniz donanım olarak arıza çıkartmasa bile yazılımsal olarak çöp duruma düşebiliyor. Günümüzde satılan tabletlerin birçoğu yazılım güncellemesi  ve donanım bakımından düşük kalmış durumdadır. Dikkatli olmanız gereken noktalardan en önemlisi tabletinizin android sürümü ve güncelleme konusunda sıkıntı yaşamamasıdır.

 

Bilinçsiz alınan tabletlerde : 

Günümüzde birçok Android tablet satan merdiven altı firmalar , şirketler vardır. Bilinçsiz aldığınız tabletlerde aşağıdaki sorunları yaşayacaksınız.

 1. Yazılımları geri kalır. Güncellenen uygulamalara ayak uyduramaz ve kısa süre sonra tezgah kenarına atılır.
 2. Donanımları uygulamalar ve oyunlar için yeterli olmayabilir.
 3. Wi-Fi çekmeme sorunu , İnternet bağlantılarında sürekli kopmalar
 4. Android sürümünün güncellenmemesi (Tableti ölümüne terk etmek)
 5. Hafızalarının düşük olması
 6. Hafıza kartının Okuma Yazma (Class) seviyesi ne kadar yüksek olsa da, gerekli performansın alınamaması.
 7. Düşük vga kamerası sadece gösteriş

Bilinçli Tablet Alacaksanız ;

 1. İlk olarak android sürümünü kontrol etmelisiniz. Ayarlar => Tablet Hakkında bölümüne tıkladığınızda android sürümünü görebilirsiniz. 06.02.2018 Tarihinden itibaren alacağınız android tabletlerin sürümü en az 6.0 olmalıdır.
 2. Alacağınız tabletlerin kesinlikle iyi bir hafızası olmalıdır. Ayarlar => Hafıza bölümünden bakabilirsiniz. Günümüzde önerilen hafıza en az 16GB
 3. Tabletin işlemci özelliğini öğrenmek için profesyonel kullanıcı olmanız gerekiyor. Ama RAM ini öğrenebilirsiniz. Ayarlar => Bellek kısımından tabletinizde kaç gb ram olduğunu öğrenebilirsiniz. Günümüzde önerdiğimiz ram miktarı en az 2GB olmalıdır. Bu tabletimizde 2GB olarak göstermez. 1.86GB gibi…
 4. Tabletimizi alırken aranan en önemli özelliklerden birisi ekran boyutudur. 7 İnch ekranı olan tabletler günümüzde küçük kalmaktadır. Önerdiğimiz en az 9İnch ekranlı bir tablet.
 5. Tabletimizin markasıda önemlidir. Çünkü bilinen markalar cihazlarına güncelleme getirmektedir. Ayrıca bilinen marka tabletlerin kullanıcıları çoktur. Bir sorun ile karşılaştığınızda , aynı sorun ile karşılaşan kullanıcıların internet platformundaki paylaşımlarına ulaşabilirsiniz. Böylelikle sorununuzu çözmekte zorlanmazsınız.
 6. Yüksek kamera resimleriniz için önemlidir. Kamera ayarlarından tabletinizin kamera çözünürlüğünü öğrenebilirsiniz.

Günümüzde android tablet almanızı önermiyorum. Genellikle tablet alan kullanıcılar tabletlerini belli bir süre sonra bir kenara atmaktadır. Çocuğunuzun zaman geçirmesini , kendini geliştirmesini istiyorsanız kaliteli bir tablet alabilir ve uzun süre kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Günümüzde en çok satılan çin malı tablet: Gerçek adı : A13-MİD (Hometech gibi takma adlar kullanır). Fiyatı 125tl gibi uçuk bir rakam. Android sürümü 4.4.2. Plastik dokunmatik ekran paneli vardır. En çok satılan çin malı tabletlerden birisidir. Alınırken dikkatli olunması gerekir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.