Cum. May 24th, 2019

Telefonda önbellek nedir?

Makale içerikleri:

  1. Telefonda Önbellek olayı nedir?
  2. Telefon, internet tarayıcılarında önbellek nedir?
  3. Ön belleği silerseniz ne olur?
  4. Telefon ön belleği kapatılabilir mi?
  5. Önbellek temizleme uygulamalarını kullanmak ne kadar yararlı?

1.) Telefonda Önbellek olayı nedir

Android akıllı telefonların mimari yapıları bilgisayar ile aynıdır. Bilgisayarlarda, öncelikle sistem daha sonra uygulamalar Ram’e yüklenir. Daha sonra işlemciye gönderilerek işlenir. Veri diskleri veya hafıza kartları işlemleri işlemciye yönlendirmek için ramler kadar hızlı değildir. Ram de tutulan uygulamalara, uygulamaların işlemlerine önbellek olayı denilmektedir.

Android veya diğer akıllı telefonlarda bilgisayar mimarisi ile aynı olduğundan dolayı önbellek olayını kullanmaktadır. Önbellek sayesinde, uygulamalar veya diğer işlemler ram üzerinden daha hızlı açılacak ve telefonunuz daha hızlı işlem yapacaktır.

2.) Telefon, internet tarayıcılarında önbellek nedir?

Günümüzde bulunan bütün internet tarayıcıları önbellek tutmaktadır. Bir internet sitesine giriyorsunuz, bu internet sitesi üzerindeki script dosyaları, bazı resim dosyaları veya site sahibinin izin verdiği dosyalar tarayıcınızda saklanır. Kısacası websitesinin bir kısmı telefonunuza veya bilgisayarınıza inmiş olur. Bundaki amaç, telefonunuzda veya internet bağlantınızdaki veri kullanımını azaltmak, websitesinin bulunduğu sunucuların fazla kaynak tüketmesini engellemek, sitenin açılış hızını hızlandırmaktır.

Önbellek dosyaları telefonunuzda 1 gün veya 1 hafta saklı tutulabilir. Önbellek dosyaları belirli bir süre sonra telefonunuzdan silinecektir.

3.) Ön belleği silerseniz ne olur?

Uygulamalarda önbellegi silerseniz: Telefonunuz uygulamayı yeniden çalıştırdığında, daha fazla işlem gücü kullanacaktır. Buda telefonunuzun yorulmasını, daha fazla pil tüketmesini sağlayacaktır.

Tarayıcılarda önbellegi silerseniz: Siteler yavaş açılacak, daha çok internet veri kullanımı olacaktır.

4.) Telefon ön belleği kapatılabilir mi?

Uygulamaların önbellegi kapatılamaz. Google chrome gibi web tarayıcılarının da önbellegi kapatılamaz. Ancak marketten yüklenen önbellek tutmayan tarayıcıları kullanabilirsiniz.

5.) Önbellek temizleme uygulamalarını kullanmak ne kadar yararlı?

Akıllı telefonlarda önbellek temizleme uygulamalarını yüklemenin hiçbir faydası yoktur. Ayrıca bu uygulamaların birçoğunun içinde reklamlar bulunmaktadır. Ram sil hızlansın gibi işlemler telefonunuzun daha fazla işlem gücü kullanmasına ve pilin daha hızlı bitmesine sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.