Paz. May 26th, 2019

Telefondaki gereksiz dosyaları bilgisayar ile temizleme

Android telefonlarınızı bilgisayarınız üzerinden temizleyebilirsiniz. Ama bu işlemleri yaparken bazı bilmeniz gerekenler vardır.

  1. Kullanmadığınız uygulamaları bilmek
  2. Daha önce yükleyip sildiğiniz uygulamaları iyi bilmek

Ne yazıkki android telefonlar silinen uygulamaların cache artık dosyalarını silmezler. Buda telefonunuzun hafızası üzerinde yer kaplamaktadır. Siz bu gereksiz dosyaları bilgisayar üzerinden kontrol ederek silebilirsiniz.

Gizli klasör ve dosyaları göstermeyi açın

Windows 7 kullanıcıları başlat menüsünde arama çubuğuna gizli klasör yazdıkları taktirde gizli klasörler gösterme seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneği açın. Eğer windows 7 dışında farklı bir sürüm veya işletim sistemi kullanıyorsanız internet üzerinden (işletim sisteminiz) gizli klasör ve dosyaları gösterme diye arama yapabilirsiniz.

Seçeneğin aşağıdaki resimdeki gibi olmasına dikkat edin. Bu seçenegi aktif ettikten sonra artık telefonunuzu bilgisayara kablo ile bağlayabilir ve temizleme işlemine geçebilirsiniz.

Bilgisayarım bölümüne girin telefonunuzu açın

Card bölümü hafıza kartıdır. Phone bölümü telefonunuzun dahili hafızasıdır. Biz daha önce hafıza kartını temizlediğimizden dolayı telefon hafızasını temizleme işlemini yapacağız.

Android telefonumuzun hafızasına girdikten sonra kullanmadığım gereksiz dosyaları ikinci resimde işaretledim. Bu bölümde önemli olan kullanmadığınız ve sildiğiniz uygulamaların kalıntılarını bulmak olacaktır.

Şimdi aşağıdaki resimde kullanmadığım uygulamaların cache dosyalarını silerken açıklama yapcağım.

84eeca348361261b7e1885aaa75b0d7a : Nereden geldiğini bilmiyorum. Büyük ihtimal reklamlardan gelen atık klasördür.

ADVScreenRecorder : Ekran görüntüsü videosu almak için kullandığım programdır. Şimdi kullanmadığımdan dolayı silmek istiyorum. Siz eğer bu programı kullanıyorsanız bu klasörü silerseniz program içindeki bütün videolarınız silinecektir. Ondan dolayı Dikkatli olmalısınız.

AndroIRC : Android telefonlarda kullanılan mirc programı kullanmadığımdan dolayı siliyorum.

com.facebook.katana : Facebook uygulaması için önbellek dosyası. Bu dosya hakkında bilgi edinmek için sitemizde .face dosyası nedir konusuna bakınız.

com.kingroot.kinguser : Daha önce telefonu rootlamak için kingroot kullanmıştım. Şimdi sildim kullanmıyorum bu dosyasınıda siliyorum.

dianxin,EutelSatFrequencyList,HTTrack,kinguserdown,mobi.mgeek.TunnyBrowser ve resimde işaretli olan diğer gereksiz klasörlerde kullanmadığım ve sildiğim programların artıklarıdır.

 

Dikkat etmeniz gereken SİLİNMEYECEK DOSYALAR ;

Android : Bu klasörü silerseniz oyunlarınız silinir. Uygulamalarınız düzenli çalışmaz. Programların , oyunların yüklü olduğu dosyadır. Genellikle gameloft oyunlarının büyük dosyaları bu klasörde barınmaktadır.

DCIM : Telefonda çektiğiniz medya dosyalarıdır. Silerseniz resimleriniz , videolarınız gidecektir. Hafıza kartındada bulunmaktadır. Bu dosyayı hiçbir zaman silmeyin bilgiliyseniz silebilirsiniz.

WhatsApp : Whatshapp medyalarınızın bulunduğu klasördür. Silerseniz whatshapp üzerinden gelen resimler , ses kayıtları , videoları silinecektir. Bunları birdaha indiremezsiniz.

Playlists : O kadar uğraştınız müzik listesi yaptınız. Bu klasörü silerseniz o müzik listesi gidecektir.

Pictures : Facebook üzerinden indirilen resimler, telefon ekran görüntüsü resimleri bu klasörde barınmaktadır.

Download : İnternet üzerinden indirdiğiniz bütün herşey. Pdf , resim , video , rar ne varsa.

Samsung : Genelde kendi uygulamaları için bu klasörde cache tutar. Orjinal samsung müziğide bu klasördedir. Silerseniz müzik gider.

 

Android telefonlar üzerinden dosya yöneticisini kullanarakta bu işlemleri yapabilirsiniz. Ayrıca bu dosyaları temizleyen android programlarıda vardır. Cclenar gibi.

Bilinçli kullanıcılar düzenli bir dosya temizliği yapmak istiyorsa gösterdiğimiz yöntem ile bilgisayar üzerinden telefondaki gereksiz dosyaları silebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.