Paz. May 26th, 2019

Vds ve Vps Arasındaki Farklar

VDS (Virtual Dedicated Server);

Verilen kaynaklarda tam kullanım sağlarız ;

Örnek vermek gerekirse ; 50mbit hızında internet , 2gb ram ,2ghz işlemci ve 20gb ssd disk. Sanal bilgisayarınız boşta olsa dahil ana makine başka sunuculara performans sağlamak amacıyla kaynaklarınızı kullanmaz.

Gerçek Performans ;

Gerçek bilgisayar donanımı kiraladığınız için tüm kaynakları sonuna kadar kullanabilirsiniz.VDS sanallaştırma araçları server bilgisayarını gerçek amaçla bölmektedir.

Sorunsuz çalışan uygulamalar ;

Kaynak kullanımınızda herhangi bir kısıtlama bulunmadığından dolayı uygulamalar sorunsuz sürekli çalışacaktır.

Hizmet sağlayıcısı karışmaz ;

Kötü amaçlı (Ddos attack , clone sardırısı , illegal içerik barındırma vs…) Gibi kötü amaçlarla kullanılmadığı sürece vds hizmet sağlayıcısı size karışmaz.

Fiyatları vps’lere göre daha pahalıdır.

VPS (Virtual private server)

Verilen kaynaklarda kısıtlanırsınız ;

Size verilen 2gb ram , 2ghz işlemci , 50mbit internet hızı ve 20gb hddyi bazen tam kullanamazsınız. Herhangi bir başka zorlamada server bilgisayarı sizin kaynaklarınızı o anlık çalacaktır. Örnek vermek gerekirse ; size verilen 2gb ram o anlık 512mb ye kadar düşebilir. Vps niz boşta olduğu zaman başka vpsler kaynaklarınızı kullanabilir.

Kesintili performans ;

Size verilen kaynaklar sanal ve değişken olduğundan dolayı , her zaman tam kullanım sağlayamazsınız. Hatta size verilen 2gb lik bir ram gerçekte 256mb den bile düşük olabilir.

Sorunsuz çalışan uygulamalar sorun çıkartabilir ;

2gb ram’e uygun bir uygulama kurdunuz. Bu uygulama 2gb ramin altında çalışmıyor veya sorunlu çalışıyor olabilir. Ana makine anlık sizin kaynaklarınızı çaldığından dolayı raminizi düşürebilir. Buda uygulamalarınızın kapanmasına , sorunlu çalışmasına hatta bozulmasına neden olabilir.

Hizmet sahibi karışır ;

İyi amaçlı dahi kullansanız kaynak aşımından dolayı vps’niz dondurulabilir. Hizmet sahibiniz ücret karşılığında vds ye geçmenizi ister.

Fiyatları vds’lere göre daha ucuzdur. Bir reseller fiyatına vps alabilirsiniz.

Dedicated server (Sunucu , server bilgisayarı)

Arkadaşlar bu size verilen gerçek bir bilgisayardır. Üzerinde istediğiniz her işi yapabilirsiniz. İllegal (kanunlara uygun olmayan) işler yaparsanız sonuçlarından doğabilecek zararlardan siz sorumlu olursunuz.

Bilgisayar özelliklerine bağlı olarak performans alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.