Paz. May 26th, 2019

Video izlerken donuyor

Makale içerikleri

  1. Telefonda video izlerken donuyor
  2. Bilgisayarda video izlerken donuyor
  3. Tarayıcıda video donuyor
  4. İnternet’im hızlı ama videolar donuyor

1.) Telefonda video izlerken donuyor

Telefonda video izlerken donma yaşıyorsanız bunun birçok nedeni olabilir. Öncelikle youtube uygulamasını açın ve youtube videolarının oynatma şekline bakın. Eğer youtube videoları donuyor ise, telefon özellikleriniz video oynatmak için yeterli değildir veya internet bağlantınız yavaştır. İnternet bağlantınızı kontrol edin. Eğer youtube videoları donmuyor ise konumuzu okumaya devam edebilirsiniz. Öncelikle tarayıcı üzerinden girdiğiniz video sitelerinin “player”leri telefonlar için uyumlu değildir. Uyumlu olanlarda “Pop-up” reklamlar sayesinde kasmalar yapar. Ondan dolayı fazla pop-up reklamları barındırmayan video sitelerini tercih etmelisiniz.

2.) Bilgisayarda video izlerken donuyor

Arkadaşlar Bilgisayarda video izlerken donma oluyorsa öncelikle internet bağlantınızı kontrol etmeniz gereklidir. Eğer netbook kullanıcısı iseniz; videolarda donma yaşamanız oldukça normal bir durumdur. Netbook kullanıcıları 240p de video izleyebilirler. Videoların ayarını 240p yapmaları gereklidir ayrıca izlediği sitedeki pop-up reklamlarına bağlı olarak 240p de izlediği videolarda donma yaşayabilirler.

Eğer normal ve güçlü bir bilgisayarınız var ise; bilgisayarınızın ekran kartı sürücüsü (yazılımı) yüklenmemiş veya bozulmuş olabilir. Ondan dolayı ekran kartı sürücüsünü yükleyin ve güncelleyin.

Ekran kartı sürücünüz güncel, internet hızınız normal ama videolar donuyor ise, tarayıcınızı güncelleyin veya farklı bir tarayıcı deneyin. Güncel olmayan tarayıcılar, videolarda donma yaratabilir.

Ekran kartı sürücünüz güncel, internet hızınız normal, sürücüleriniz güncel ise; video izlediğiniz siteleri değiştirin. Çünkü bu sitelerde bulunan pop-up reklamları tarayıcıları gereksiz yere zorlayabiliyor. Ayrıca player içine gömülmüş reklamlarda videolarda donma yaratabilecek güce sahiptir.

Ayrıca günümüzde bulunan video sitelerinin hiçbiri videoları kendi sunucularında barındırmazlar. Videonun gönderildiği kaynak sunucuda önemlidir. Almanya’da bulunan sunucu ile Çin’de bulunan sunucunun özellikleri aynı değildir. Günümüzdeki video site sahipleri de genellikle Çin sunucularına videolarını yüklemektedir.

3.) Tarayıcıda video donuyor

A tarayıcısında donmayan video B tarayıcısında donuyor ise; tarayıcınızın önbellek verileri ve çerezlerini temizleyin. Ancak bütün tarayıcılarda videolar donuyor ise; video sitesini değiştirip başka siteler girin. (Youtube,
Dailymotion gibi büyük siteler hariç). Sitelerde bulunan pop-up reklamları, bozuk script kodları videolarda donma yaratabilir.

4.) İnternet’im hızlı ama videolar donuyor

İnternet bağlantısının hızlı olması demek; videoların donmayan oynayabileceği demek değildir. Eğer internet bağlantınız hızlı ise, yukarıdaki nedenleri inceleyin. Ayrıca video barındıran sunucuların uzaklığı da önemlidir. Çin üzerinde bulunan bir sunucudan video izliyor iseniz, videoların donması normaldir. Günümüzdeki video siteleri; videoları sunucularında barındırmazlar. Genellikle videoları Çin’de bulunan sunuculara yüklerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.