Cum. May 24th, 2019

Windows 7 varsayılan programları ayarlama


Windows işletim sisteminiz .exe dosyalarını başka bir program ile açıyorsa lütfen sayfanın en alt tarafındaki talimatları izleyiniz.

Varsayılan programlar, bir işlem için sürekli seçilen programların kullanılması demektir. Mesela internet sayfalarını açarken Windows ilk kurulduğu günden beli İnternet Explorer internet tarayıcısını kullanmaktadır. Daha sonra kullanıcılar Mozilla firefox, Google chrome gibi tarayıcıları tercih edebilirler. Ondan dolayı bilgisayarında kayıtlı web sayfalarını veya url adreslerini bu tarayıcılar üzerinden açmak isteyebilirler. Sadece internet tarayıcısı değil, farklı programları da, Windows 7 işletim sisteminde nasıl varsayılan yapabiliriz onları açıklayacağız.

Öncelikle Başlat menüsünden varsayılan programlara giriş yapın.

Daha sonra Varsayılan programları ayarlayın bölümünü göreceksiniz. Bu bölümden istediğiniz programları varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz.

  • Bir dosya türünü veya protokolünü belirli bir programla eşleştir bölümünden de kısaca bas edecek olursak: Bilgisayarınız üzerindeki uzantıları destekleyen programları değiştirebilirsiniz. Örneğin: .rar uzantılı dosyaları winrar programı açıyorsa, onu farklı bir dosya açma programı ile değiştirmeniz mümkündür.
  • Otomatik kullan ayarlarını değiştir bölümünde: Bu bölümde bilgisayarınıza takılan taşınabilir bellek veya cdlerde ki medya veya diğer dosyaları hangi programların oynatacakları göstermektedir. Bir video dosyasını Windows media player yerine farklı bir programlar ile oynatabilirsiniz. Bu programları bu bölümden varsayılan olarak ayarlarsanız, artık cd veya usb flash bellek taktığınızda bu dosyaları seçtiğiniz program oynatacaktır.
  • Program erişimini ve bilgisayar varsayılanlarını ayarlayın: Bilgisayarınız üzerinde bulunan uygulamaların hangi tarayıcı ile web siteleriyle bağlantı kuracaklarını, indirdiği dosyaları hangi uygulamalar aracılığı ile açabileceğini bu bölümden ayarlayabilirsiniz.

Varsayılan programları ayarla bölümüne girdikten sonra Windows 7 işletim sistemi varsayılan olabilecek programları karşınıza çıkartmaktadır. Biz örnek olarak google chrome üzerinden gösterdik. Google chrome internet tarayıcısıdır ve Windows 7 onu varsayılan olarak ayarlamış bulunmakta. Varsayılan programlar listelenirken nitelikleri belirlenmektedir. Video programı ise video dosyaları için varsayılan, internet tarayıcısı ise tarayıcılar için varsayılan, Sıkıştırma programı ise sıkıştırma çıkartma için varsayılan program olmaktadır. İnternet tarayıcısını, winrar gibi sıkıştırma olarak kullanabilme olasılığınız yoktur

Yukarıdaki bölümdeki gibi varsayılan programlarınızı ayarlayabilir, değiştirebilir veya kaldırabilirsiniz.

Özellikle bazı bilgisayar kullanıcıları .EXE uzantılı dosyaları başka programlar ile açmaya çalışmış ve bilinci dışında bu programları varsayılan yapmıştır. Buradan o varsayılan programı kaldırarak exe dosyalarını eskisi gibi Windows üzerinden açabilirler.

Daha önce exe programını not defteri ile açıp ve bunu varsayılan yapan kullanıcılar buradan not defterini varsayılan olmaktan kaldırabilir böylece eskisi gibi exe dosyalarını Windows açacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.