Çar. May 22nd, 2019

Yeni telefonda yapılacak ilk şeyler

Bugün mutlusunuz. Yeni telefonunuzu aldınız ve kutusundan çıkartıyorsunuz. Belkide elleriniz titriyor, telefonu çıkartırken.

Peki yukarıdaki kadar heyecanlı olmayabilirsin ama bugün yeni telefonunuz ile mutlusunuz. Peki yeni aldığınız android telefonu açtığınızda, ilk olarak neler yapmanız gerektiğini biliyormusunuz ?

Cihazınızı Kontrol Edin

Cihazın kutusunda bulunan ek donanımları, garanti belgelerini kontrol edin. Çünkü yeni cihazlarda bile arızalar çıkabiliyor. Özellikle tuş takımını kontrol etmeniz gereklidir. Yeni üretilen telefonların tuşlarında bile bozukluklar çıkabiliyor. Bu bozuklukları gün içinde fark ederseniz telefonu değiştirebilirsiniz. Gerekiyorsa telefon kurulumunu aldığınız mağazada yaptırın. Çünkü onların arızaları görmesi, yeni kutulu telefon alma olasılığınızı yükseltecektir.

İlk Güncellemeler

Pili şarj edin. Çünkü telefonu açtıktan sonra birkaç saat elinizden düşürmeyeceksiniz.

Android telefonunuzu ilk açtığınız anda, google hesabı oluşturmanız veya var olan google hesabınız ile giriş yapmanız gereklidir. Evinizde kablosuz internet ağı varsa veya mobil veri üzerinden internete bağlanıyorsanız google hesabına giriş yapabilir veya google hesabı oluşturabilirsiniz.

İlk güncellemeler de çok fazla indirme yapacaksınız. Ondan dolayı mobil verinizi kullanmayın.

Cihazınızı ilk açtığınızda ve google hesap işlerinizi hallettikten sonra bazı uygulamalarınız otomatik olarak güncellenecektir. Uygulama simgeleri veya telefon ara yüzü değişebileceğinden endişelenmeyin.

Google hesabı oluşturma veya elinizde olan google hesabı ile giriş yapma adımını atlayabilirsiniz. Ama bunu kesinlikle önermiyoruz. Uygulamaları market üzerinden yükleyebilmek, google hizmetlerini kullanabilmek ve birçok işlemi yapabilmek için telefonunuz google hesabına bağlı olmalıdır.

Gereksiz uygulamaları devre dışı bırakın

Telefonunuzu bir operatör üzerinden satın almış olabilirsiniz. Operatörler tarafından gelen telefonlarda, birçok operatör firmalarının uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamaları normal olarak kaldırma yetkiniz yoktur. Sadece telefonu root yaparsanız kaldırabilirsiniz. Ama bu uygulamaları kaldırmak yerine devre dışı bırakabilirsiniz. Hem telefonunuzun arayüzü temizlenecek, hemde bu uygulamalar gereksiz bir şekilde arka planda çalışmayacaktır.

Bu uygulamaları devre dışı bırakmak için : Ayarlar = Uygulamalar bölümüne giriş yapın. Devre dışı bırakmak istediğiniz gereksiz uygulamaların üzerine tıklayın ve devre dışı bırak seçeneğini seçin.

Dikkat etmeniz gereken olaylardan birisi, google play gibi hizmetleri devre dışı bırakmamanız gerektiğidir. Aksi taktirde uygulama yüklemekte sorunlar yaşayabilirsiniz.

Uygulamalarınızı ayarlayın

Telefonunuz ile gelen uygulamaları kullanmak zorunda değilsiniz. Bazı uygulamaların arayüzü karışık olabilir. Google play market üzerinde birçok aynı işlevleri yapan uygulamalar bulunmaktadır. Kendi uygulama alanınızı oluşturun, kullanmak istemediğiniz uygulamaları devre dışı bırakarak google play üzerinden alternatif bir uygulama indirin.

Facebook, Whatshapp ve instagram gibi uygulamalarda oturum açmanız gerektiğini de söylememiz gerekir.

Telefonunuzu güvenlik altına alın

Telefonunuzdaki kişisel bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Kıskançlığına, arkadaşının ösym tercihlerini silen, insanların bulunduğu bu zamanda; telefonunuza kilit koymak mantıklı olacaktır. Günümüzde bir çok yeni nesil android telefonda parmak izi özelliği bulunmaktadır. Parmak izi şifrelemesi en güvenilir şifreleme yöntemlerinden birisidir. Telefonunuz parmak izi şifrelemeyi desteklemiyorsa, desen veya pin ile şifreleme özelliklerini kullanabilirsiniz.

Her şeyin güncel olduğundan emin olun

Telefonunuzu internete bağladığınızda, büyük ihtimal birkaç güncelleme alacaksınız. Bazen telefon firması açıkları kapatmak için yazılımsal olarak küçük güncellemeler yapar. Bu güncellemeler telefonunuzun daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilir. Ondan dolayı telefon güncellemelerini kontrol etmeniz için Ayarlar> Telefon Hakkında> Sistem Güncellemeleri bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Google play store uygulamasını açarak, Menüden “Uygulamalarım ve oyunlar” seçeneğini seçin. Yeteri kadar zamanınız varsa tüm uygulamaları seçerek güncellemeleri başlatabilirsiniz. Genellikle gece telefonlarınız boş olduğundan dolayı bu işlemleri gece başlatabilirsiniz.

Mobil veriye dikkat

Bilinçsiz şekilde kullandığınız mobil veri size pahalıya patlayabilir. Ondan dolayı telefonunuzda ayarlar => mobil veri bölümünü ziyaret edin. Mobil veri limitini ayarlarsanız telefonunuz kullanım konusunda sizi uyaracaktır. Böylece faturalı hat kullanıcıları, herhangi bir süpriz ile karşılaşmayacaktır.

Cihazınızı tanıyın

Telefonunuzun ayarlar bölümünü sürekli kurcalayın. Telefonunuz keşif etmeye bakın. Öğrendiğiniz yardım araçları sizlere daha sonra çok büyük kolaylıklar sağlayabilir.

Bir numarayı tek tek yazmak yerine, kopyalama aracını kullanmak ne kadar da güzel.

Telefonunuzda bir çok kişisel bilgileriniz, ve dosyalarınız bulunmaktadır. Kısacası telefonunuz sizi simge etmektedir. Eski Yunanlılar şöyle demişlerdi: “Kendini tanı.”

Yeni eve taşındığınız gibi telefon ayarlamayı düşünün. Eski mobilyaları taşıyın ama yerlerini unutmayın.

İlk zamanlar android telefon kullanmak zor gelebilir. Ancak alıştığınız zaman eski tuşlu telefonlarınızı atacağınızdan eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.